Příběh šumavského lesníka pomohou vyprávět předměty denní potřeby včetně vybavení domácnosti či vlastnoručně pleteného oblečení. Každý návštěvník Muzea Vimperska si bude moci vytisknout na tiskařském lisu z roku 1870 originální přání do nového roku s motivy zámku, které připravili žáci Základní umělecké školy ve Vimperku.
„Zimní život na Šumavě měl vždy svá specifika. Většina místních obyvatel neoplývala majetkem a bohatstvím, na druhou stranu však byli zruční a tvůrčí. Krásným příkladem je v této souvislosti příběh rodiny hajného Waltra Palečka, který patřil k legendárním obyvatelům Šumavy,“ říká kastelán zámku Vimperk Zdeněk Svoboda.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
Výstava Radosti a strasti zimního života na Šumavě patří do programového cyklu Zajímavosti Muzea Vimperska. Jeho cílem je představit historii zámku a zdejšího regionu pomocí konkrétních příběhů vybraných sbírkových předmětů uchovávaných v expozicích či depozitářích na zámku Vimperk. „Doufáme, že komorní výstavou potěšíme malé i velké návštěvníky,“ připojuje se konzervátorka sbírek Eva Říhová.
Program bude probíhat do 1. ledna 2025 denně v čase od 10:00 do 15:30. Oproti běžnému zimnímu provozu se budou každý den konat čtyři prohlídky zámeckého okruhu s průvodcem. Vstupné do muzea je 140 Kč pro dospělé, snížené 110 Kč (senioři a studenti), děti od 6 do 17 let zaplatí 40 Kč, děti do věku 5 let mají vstup zdarma. Na prohlídkovou trasu stojí základní vstupenka 200 Kč, snížená 160 Kč, pro děti 60 Kč.
Muzeum Vimperska je součástí zámku Vimperk, kde sídlí od roku 1959. V letech 2018–2021 zde vznikly nové expozice, které připomínají především dva velké vimperské fenomény: sklářství a knihtisk. Dalšími tématy jsou šlechtické lovecké zábavy, zimní sporty a turistika, zaniklá místa na Šumavě, Vimperk a Šumava očima výtvarných umělců, církevní umění regionu nebo každodenní život na Šumavě.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva