Spuštění projektu se účastnila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr kultury Ilji Šmíd a další významní hosté.
Přestože je Karlštejn jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších památek, jeho celkový technický stav není dostatečný a tím dochází k postupným ztrátám památkových hodnot celého areálu. „Majestátní silueta hradu Karlštejn sice vyvolává pocit stability, nicméně i tento velikán trpí jak skrytými neduhy, tak vysokým návštěvnickým provozem. Proto již nestačí prováděná údržba a památka vyžaduje větší stavební zásah,“ vysvětluje důvody nutné obnovy hradu, do kterého v loni zavítalo přes 228 tisíc návštěvníků, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Projekt Hrad Karlštejn – klenot české země (více ZDE) počítá s rehabilitací a obnovou přízemních, suterénních a sklepních prostor císařského paláce a východní části hradního purkrabství. Tyto cenné prostory se následně zpřístupní veřejnosti, vytvoří se nové expozice a prostory pro nové akce. Součástí projektu je i vybudování moderního návštěvnického centra, které by mělo vzniknout do roku 2022. Obnovy se dočká také užitková zahrada na jižním parkánu, obnoví se rovněž technicky nevyhovující infrastruktura. V rámci projektu se pořídí časosběrné dokumenty, které zachytí průběh rehabilitace hradu a vytvoření virtuální podoby Karlštejně před rekonstrukcí Josefem Mockerem. Oba dokumenty budou návštěvníkům promítány v nově zpřístupněném gotickém sklepení.
Rozpočet projektu činí necelých 95 mil. Kč a z 85 % bude hrazen z prostředků EU. Návštěvníci se nemusí bát dlouhodobého či úplného uzavření hradu, přesto bude kvůli opravám nutné počítat s krátkodobými uzavírkami z technologických důvodů nebo z důvodů zajištění bezpečnosti návštěvníků při provádění prací v prostoru nádvoří nebo přístupu do hradu. Stávající návštěvnické okruhy však nebudou stavebními pracemi přímo zasaženy a budou i nadále přístupné.
Kromě Karlštejna budou v příštích letech za přispění finančních prostředků Evropské unie obnoveny i další památky ve správě Národního památkového ústavu, například zámky Uherčice, Zákupy či Telč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva