NPÚ: Z Loosových interiérů do Švihova aneb Setkání průvodců po sezóně 2019

08.12.2019 10:19 | Zprávy

Průvodcování není jen obyčejnou letní brigádou, to dobře vědí i průvodci vodního hradu Švihova. Kromě poučení potkají řadu zajímavých kolegů. Provázení je tedy také o vzájemných vztazích. A k jejich upevnění pomáhá i každoroční setkání po sezóně, již tradičně nazývané Půtův pych.

NPÚ: Z Loosových interiérů do Švihova aneb Setkání průvodců po sezóně 2019
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Setkání přináší spousty pozitivních prvků: dobré pochutiny, skvělé nápoje i prostor k povídání, navazování nebo utvrzování přátelství, která započala třeba právě během letní brigády na hradě.

A jak to na Půtově Pychu vypadalo během jednoho listopadového víkendu 2019? Vše začalo v  hale plzeňského autobusového nádraží. Jako odměnu pro průvodce za jejich skvělou práci domluvila správa hradu plzeňských Loosových interiérů. A nejbližší, Brummelův dům, stojí hned vedle nádražní budovy. Tento prostor je velmi cenný vysokou mírou nedotčenosti i tím, že si v něm lze prohlédnout původní nábytek. Loosovy interiéry představují příklad moderní architektury 20. Století a jsou tak diametrálně odlišné od středověkého hradu. Nejen mírou zachovalosti, ale také organizací prohlídek a prací průvodce. Byly navrženy jako byty k praktickému užívání, jejich rozměry ani neumožňují provést skupinu třeba třiceti osob, jak tomu bývá běžně na hradě. I v dalších interiérech, někdejším bytě Voglových na Klatovské třídě 12 nebo Krausových v Bendově ulici č. 10 švihovští průvodci obdivují důmyslně řešené vestavěné skříně nebo nekonečný prostor odrážející se v řadách proti sobě umístěných zrcadel i unikátní Loosův způsob práce s prostorem.  Ano, podobná prohlídka přináší nejen poučení, ale také inspiraci, vede k zamyšlení nad způsoby provázení v různých objektech při zachování respektu k jejich specifikům.

Po obědě přichází čas švihovské části programu. Na hradě už na všechny čekal kastelán Lukáš Bojčuk, který s manželkou připravil občerstvení, a majitel mlýna sousedního s hradem. Všichni tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do interiéru zajímavé technické památky. Sami majitelé mlýna také vlastně docela nedávno na hradě provázeli. Jednou by tu chtěli mít například i prostory k ubytování turistů a kulturní centrum. Obnova mlýna je však ještě během na hodně dlouhou trať. Švihovští průvodci také dostali příležitost objevit řadu nezvyklých pohledů na švihovský hrad a to, jak ze zahrady, tak z oken obytného stavení i bývalé mlýnice. Až bude jednou všechno opraveno, výhledy z oken přímo na hrad budou všichni majitelům mlýna jistě závidět! Z původního vybavení všechny zaujala vzácně dochovaná šroubová skluzavka na pytle s moukou, běžící přes několik pater mlýnice, sestavená z pečlivě tvarovaných lamel, skoro jako by šlo nějaké umělecké dílo.

Po inspirativních prohlídkách přichází čas ke zhodnocení sezóny ve výstavním sále hradu, kde je možné instalovat i dataprojektor a promítací plátno. Kastelán Lukáš Bojčuk představil několik typů památek, které navštívil v zahraničí. Perlu UNESCO, bavorský zámek Neuschwanstein, a několik hradů v moravsko-rakouském pohraničí. Kromě specifik provozu, zámek někdejšího panovníka Ludvíka II. Bavorského, je možné označit jako továrnu turistického ruchu, toto srovnání nastolilo také otázku, co chceme na Švihově a jakou strategii k dosažení cíle zvolit. Vždyť v roce 2019 hrad Švihov navštívil rekordní počet turistů, kteří památku posunuli na druhé místo mezi nejnavštěvovanějšími památkovými objekty spravovanými Národním památkovým ústavem v Plzeňském kraji. Specifika uplynulé sezóny, vyznačující se zvýšenými nároky na práci průvodců, kteří v exponovaných letních měsících podávali výklad až téměř sedmi stům návštěvníkům denně, přiblížil pracovník návštěvního provozu, David Růžička. Lukáš Bojčuk se posléze vrátil k řeči grafů, aby doložil průběh sezóny pomocí konkrétních čísel a zároveň prokázal, že významný podíl na zvýšení zájmu o Švihov má i výstava zaměřená na filmovou pohádku Tři oříšky pro Popelku. Podobné, byť menší výstavní projekty, přibližující oblíbený film i jeho natáčení na Švihově, pravidelně zvedaly návštěvnost i v minulosti, nejmarkantněji například v roce 2005. A jak se říká, po práci zábava. Setkání průvodců spojené s hodnocením sezóny vyvrcholilo společnou skoro pohádkovou hostinou, při které všichni jedli, pili, rozprávěli a shodli se, že se těší na vše, co přinese nadcházející turistická sezóna v roce 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech vypsal dvě veřejné zakázky na zhotovitele výstavby…