Na ČVUT se středoškoláci mohou na jeden den stát lékařským fyzikem

12.01.2017 19:06 | Zprávy

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) pořádá ve středu 18. ledna 2017 od 10.00 hodin akci Den lékařským fyzikem. Středoškolákům na něm přiblíží unikátní studijní obor Radiologická fyzika, kombinující fyziku a medicínu. Aplikace ionizujícího záření nacházejí v posledních letech vysoké uplatnění především v průmyslu a medicíně.

Na ČVUT se středoškoláci mohou na jeden den stát lékařským fyzikem
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Myslíte si, že fyzik a práce v nemocnici je nesmysl? Nechte se přesvědčit o opaku na FJFI ČVUT (Břehová 7, Praha 1), kde na katedře dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ) lze prožít den jako radiologický fyzik. Zjistíte, že v nemocnicích nejsou „jen“ lékaři a sestry. Zcela nepostradatelným členem jejich týmu musí být mj. právě radiologický fyzik. U nás i ve světě přibývají specializovaná léčebná centra využívající ionizační záření. V nich je zapotřebí stále více specialistů, kteří se starají o rentgeny, klinické urychlovače a o další vybavení. Tedy odborníků, kteří zajistí radiační ochranu a v neposlední řadě naplánují léčbu pacientů. KDAIZ jako jediná katedra v ČR nabízí uchazečům atraktivní, rychle se rozvíjející obor Radiologická fyzika. Právě jeho absolventům se otvírá cesta do světa medicíny. „Radiologický fyzik je úžasné povolání, které spojuje jadernou fyziku a medicínu, teorii a praxi. Na rozdíl od jiných jaderných oborů můžete i jako fyzik přímo zachraňovat lidské životy. Kromě práce v nemocnici mají absolventi řadu dalších možností uplatnění – ve vědě, komerční sféře nebo ve státní správě,“ říká organizátorka akce Ing. Tereza Hanušová, klinický radiologický fyzik v Thomayerově nemocnici v Praze a vědecko-výzkumný a pedagogický pracovník na FJFI ČVUT v Praze.

Bude možné „projet“ CéTéčkem

Den lékařským fyzikem začne na FJFI seznámením s oborem Radiologická fyzika a představením jeho dvou odvětví – nukleární medicíny a radioterapie. Následovat budou praktická cvičení. Při nich si účastníci vyzkouší práci s radionuklidovým ozařovačem, se zubním rentgenem, budou moci cvičně sestavit plán léčby zářením. Program zakončí exkurze do klinické praxe. Na výběr jsou oddělení nukleární medicíny, radioterapie nebo radiodiagnostiky ve špičkových nemocnicích v Praze. Např. ve Fakultní nemocnici v Motole bude možné „projet“ v pozici pacienta tzv. CéTéčkem (samozřejmě bez ozáření).

Akce je určená především pro studenty vyšších ročníků středních škol, ale vítáni jsou i mladší. Podrobné informace o registraci na Den lékařským fyzikem najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…