V minulém roce uplynulo 60 let od podepsání mezivládní dohody mezi Československem a Sovětským svazem o pomoci při rozvoji výzkumu ve fysice atomového jádra a při využití atomové energie pro potřeby národního hospodářství.
V několika dalších letech byla ze SSSR dodána dvě experimentální zařízení, reaktor a cyklotron, pro nově založený Ústav jaderné fysiky v Řeži (dnes ÚJV Řež, a. s.) a specialisté v jaderných oborech začali být vzděláváni a školeni v sovětských výzkumných ústavech.
Výstava připomíná hlavní události uplynulých 60 let a představuje významné průmyslové podniky a jednotlivé československé, později české a slovenské jaderné elektrárny. „Jsme potěšeni, že je výstava umístěna právě na naší univerzitě“ řekl Ivo Vondrák rektor VŠB -TUO. „Atomová energie je veřejností pochopitelně vnímána velmi citlivě. Jako akademická instituce se proto rádi zapojíme do zprostředkování informací, které mohou vést k dalším diskuzím“, doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva