Na vědecké konferenci o ochraně přírody se v Praze představí odborníci z celého světa

04.11.2016 9:54 | Zprávy

ZOO Liberec stála před třemi lety u zrodu myšlenky na uspořádání mezinárodní vědecké konference o ochraně tropické biodiverzity TBCC (Tropical Biodiversity Conservation Conference). Ve dnech 8. - 9. listopadu 2016 se na půdě České zemědělské univerzity v Praze uskuteční již 3. ročník této akce s celosvětovým dosahem.

Na vědecké konferenci o ochraně přírody se v Praze představí odborníci z celého světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Stejně jako v předešlých ročnících je hlavním cílem konference hledání nejefektivnějších cest k ochraně deštných lesů a biologické rozmanitosti (biodiverzity). Záštitu nad konferencí převzal sám ministr životního prostředí, Mgr. Richard Brabec.

TBCC se zaměřuje na všechny aspekty ochrany tropické biodiverzity, které jsou v souladu s principy udržitelného rozvoje. K hlavním tematickým okruhům konference pravidelně pořádané v ČR, Mexiku a Indonésii patří rozvoj venkova v tropických oblastech, ekologie lesních ekosystémů, in-situ a ex-situ metody ochrany živočišných druhů a alternativní metody ochrany přírody jako například mikrofinance.

Na letošním ročníku TBCC v Praze 2016 vystoupí řada významných hostů z ČR i zahraničí. Svou účast v Praze již mimo jiné potvrdili Sarah Farrand – holandská veterinářka a členka mezinárodního týmu Veterinářů bez hranic, vietnamská aktivistka a vědkyně - Hoa Tran či Louise Fletcher – bojovnice za ochranu chráněných luskounů, kteří jsou momentálně nejvíce obchodovaným savcem na světě.

Na konferenci zazní příspěvky na téma nárůstu ilegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů či spolupráce s místními komunitami v Malawi na ochraně zdraví tamnějších zvířat.

Důležitým a diskutovaným tématem bude také problematika palmového oleje. O zkušenosti z boje proti palmovým plantážím se podělí uznávaný primatolog Stanislav Lhota.

Konference se bude konat v kruhové hale na České zemědělské univerzitě v Praze 6 v Suchdole a jednacím jazykem bude angličtina. Registrace a účast na konferenci jsou pro všechny zdarma. Více informací o TBCC 2016 a fotografie naleznete na webových stránkách Fakulty tropického zemědělství.

ZOO Liberec je generálním partnerem a zároveň zakládajícím členem CCBC (České koalice pro ochranu biodiverzity) – platformy pro spolupráci svébytných organizací a projektů, které již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Tyto projekty spojuje snaha o přispění k ochraně životního prostředí v místech s vysokou druhovou rozmanitostí (tzv. „biodiversity hot spots“), která se nacházejí v zemích, jež jsme si zvykli nazývat rozvojovými. Toto poslání se snaží naplňovat nejčastěji prostřednictvím komunikace a práce s místními komunitami lidí a ve spolupráci s nimi. Nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa k ochraně biodiverzity přispívá svých chovem vzácných a ohrožených druhů zvířat zařazených například do EEP programů (Europian Endangered species Programme) a aktivně podporuje i řadu mezinárodních ex situ a in situ programů po celém světě.

Ochrana ex situ: Ochrana fauny a flóry mimo jejich přirozené prostředí. Principem je odebrání části ohrožené populace a její přesun do zoologických zahrad, kde je tato část populace udržována a rozmnožována, aby v případě úhynu na původním místě mohlo dojít k její obnově a navrácení. Například lvi berberští jsou ve volné přírodě již vyhubeni a přežívají pouze díky záchovným programům zoologických zahrad.

Ochrana in situ:  Ochrana živočišných druhů přímo v místě  jejich přirozeného výskytu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…