Na zlepšení ovzduší jde dalších 2,7 miliardy Kč z fondů EU

19.04.2016 22:34 | Zprávy

Dalších 2,7 miliardy korun z evropských fondů půjde do zlepšování kvality ovzduší v České republice. Dotaci získá 56 projektů přihlášených v 8. výzvě Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, jejichž cílem je snížit množství emisí pocházejících z průmyslu a zemědělství.

Na zlepšení ovzduší jde dalších 2,7 miliardy Kč z fondů EU
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Příjem žádostí se zaměřením na zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech probíhal od 14. srpna do 16. prosince 2015. Státní fond životního prostředí ČR přijal celkem 240 řádně zaregistrovaných žádostí s rekordním požadavkem dotace z evropských prostředků v objemu 5,5 miliardy korun.

„Velmi nás těší zájem žadatelů, který víc než dvojnásobně překonal vyhrazených 2,5 miliardy korun, tím spíše, že se jedná o projekty, které přispějí ke snížení škodlivých emisí z průmyslu a zemědělství. Jedná se o další prioritní oblast vedle lokálních topenišť a dopravy, kde je z našeho pohledu třeba emise snižovat. Odráží to i naše nastavení Operačního programu Životní prostředí 2014-2020. Kvalita ovzduší v České republice totiž i přes přijímání množství legislativních a finančních opatření v posledních letech stagnuje. Zhruba jedna třetina obyvatel žije v oblastech s překročenými denními imisními limity pro jemné prachové částice. Proto považuji za zásadní tento stav otočit k lepšímu pomocí komplexního souboru opatření. Ta zahrnují vedle novely zákona o ochraně ovzduší, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně, i dotační podporu kvalitních projektů z národních i evropských zdrojů,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ředitel SFŽP ČR Petr Valdman k rekordnímu zájmu žadatelů dodává. „Administraci žádostí jsme nastavili tak, abychom i při takto velkém počtu přijatých žádostí stihli všechny vyhodnotit včas a dodržet tak termíny, které jsme žadatelům slíbili. U projektů, které byly schváleny, mohou úspěšní žadatelé finalizovat svá zadávací řízení, aby mohli co nejdříve zahájit jejich realizaci.“

Finanční podpora konkrétně poputuje na náhradu, rekonstrukci nebo pořízení dodatečných zařízení na spalovací a ostatní stacionární zdroje znečišťování, s cílem snížit emise tuhých látek, oxidů síry, oxidů dusíku, amoniaku a těkavých organických látek. Vybrány byly takové projekty, které nejlépe splnily hlavní sledované indikátory, zejména snížení množství emisí jemných prachových částic PM10 a PM2,5 pocházejících z průmyslu a zemědělství. Většina finančních prostředků tak poputuje zejména průmyslovým podnikům. Po realizaci [1] vybraných 56 projektů by mělo dojít k ročnímu snížení emisí TZL o 963 tun, SO2 o 2 249 tun a NOx o 396 tun.

Poznámky:

[1] Všechny projekty musí být zrealizovány do 31. 12. 2023. Seznam schválených projektů je k dispozici na této internetové adrese.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

11:27 Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

Úspěšný seriál Mistři medicíny se v lednu vrací na obrazovky. Divákům nabídne třináct portrétů špičk…