Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

22.11.2024 8:56 | Tisková zpráva

Nová Alej rodáků a významných osobností města Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi zakořeňuje v lokalitě Vrábí. Každý z 25 vzrostlejších ovocných stromů je věnován někomu, kdo se ve městě narodil, případně žil či pro něj něco bohulibého v minulosti udělal. Případně se stal čestným měšťanem, později čestným občanem, nebo jako známá osobnost působil jinde, a to doma i ve světě.

Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Směsice jmen je opravdu pestrá a dá se ohraničit letopočty 1728 – 2017. Některá jsou velice známá, jiná už upadla dávno v zapomenutí či je nemají návštěvníci města tak hluboko v povědomí, aby jim něco říkala. Na výsadbu Aleje rodáků přispěla Nadace ČEZ zapsanému ústavu Cesta spojuje v rámci grantu Stromy částkou 100 000 korun. Na výsadbě se podílel i Spolek rodáků a přátel Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi.

„Novou zelení v lokalitě Vrábí se snažíme vylepšit krajinné prostředí v jedné z okrajových částí města, kde na obytnou zástavbu navazují okolní pole. Stromy by měly zabránit splavování vrchní vrstvy ornice, snížit prašnost a větrnou erozi a naopak zadržovat vodu v krajině. Koruny stromů pak přispějí ke snížení teploty v horkých letních dnech a poskytnou potřebný stín během vycházek místních po okolí. Zatravněný pozemek před začátkem aleje je už nyní využíván ke komunitnímu setkávání. A protože v Brandýse nad Labem i Staré Boleslavi se narodila řada významných osobností kulturního, společenského, sportovního i politického života, rozhodli jsme se alej věnovat právě jim. Případně těm, co mají k oběma místům nějaký specifický vztah,“ uvedla Ivana Sládková, statutární ředitelka ústavu Cesta spojuje.

Namátkou pak uvedla armádního generála Aloise Lišku, arcibiskupa Miloslava Vlka, spisovatele Eduarda Petišku či herce a režiséra Ladislava Smoljaka. Mezi ty co již upadli v zapomnění, patří například hudební skladatel Karel Šebor, současník Bedřicha Smetany, či v Čechách málo známý Charles Freund-Deschamps, francouzský bankéř a podnikatel, původním jménem Karel Freund. Několik jmen také připomíná poměrně nedávnou minulost. „Byli to účastníci protinacistického odboje, následně všichni po únoru 1948 perzekuováni komunistickým režimem,“ doplnila Ivana Sládková. Coby patronka pak symbolicky přihodila několik lopat hlíny ke stromu armádního generála a politického vězně Tomáše Sedláčka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Otevřené Křivoklátsko: Petice a žaloby proti Národnímu parku Křivoklátsko

10:17 Otevřené Křivoklátsko: Petice a žaloby proti Národnímu parku Křivoklátsko

Dne 8. dubna 2025 byla senátnímu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice předána…