Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano

08.01.2025 10:34 | Tisková zpráva

První kolo grantového řízení Stromy pro jarní výsadbu vyhlásila Nadace ČEZ. Zájemci si mohou podat žádost o grant do 27. ledna a využít tak až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů, případně obnovu stávajících parků a podobně. Příjemcem nadačního příspěvku musí být právnické osoby se sídlem v České republice, které splňují kritéria daná Podmínkami grantového řízení Stromy. Vedle samospráv tak mohou o podporu výsadby zeleně požádat i neziskové organizace či zájmové spolky. Žádost lze podat výhradně vyplněním a jejím odesláním prostřednictvím Online systému na webové adrese: www.zadost.online.

Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se u nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě.

Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku. Od jeho vzniku tak bylo již v rámci celé republiky podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů. Na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji to bylo 140 projektů za 17,543 milionu a v Libereckém kraji 23 projektů za 2,255 milionu korun. Jen v loňském roce tak bylo, opět napříč celou republikou, podpořeno 156 projektů výsadby nové zeleně, z toho 8 v Ústeckém a 3 v Libereckém kraji.

Na Liberecku již popáté došlo na výsadbu další Aleje vzpomínek v Geoparku Ralsko. „Cílem našeho nadčasového projektu je obnova historických alejí v lokalitách zaniklých obcí Ralska a záchrana původních regionálních odrůd jabloní a hrušní. Vzhledem k dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru zde totiž zaniklo téměř 20 obcí. Jediné, co po nich kromě sklepů a starých studen zbylo, jsou staré ovocné stromy. Odchodem obyvatel zmizel i hospodář, který o krajinu pečoval, a byla zpřetrhána paměť krajiny. Nové aleje jsou tak i vzpomínkou na zaniklé obce,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko. Loňské třídenní podzimní výsadby podpořené Nadací ČEZ částkou 100 000 korun se ujali studenti z gymnázií v Mimoni a Mnichovo Hradišti a také žáci 8. a 9. tříd ZŠ Mimoň. Čtyřicet ovocných stromů, původních regionálních odrůd jabloní a hrušní, se přitom vrátilo k jedné z cest v lokalitě zaniklé obce Svébořice.

Dalším ze žadatelů z Libereckého kraje byla Základní škola a Mateřská škola Osečná. Požadovaných 43 894 korun využita na zvelebení veřejně přístupné školní zahrady, kde dosud rostlo jen pár keřů. „Celý areál byl vystaven přímému slunci a neposkytoval dostatek příležitostí k odpočinku. Realizací projektu vznikla zahrada, která bude zdravá, zelená, kvetoucí, bzučící a plná příležitostí pro sporty. Její prostory bude využívat školní družina k různým hrám a stane se i vhodným místem pro setkávání občanů. Samozřejmě, že za pěkného počasí bude využita i k učení pod širým nebem. Nové stromy a keře navíc poskytnou nezbytný stín, sníží nepříjemný vítr a zadrží i vláhu. Tím se zlepší celkové mikroklima pozemku,“ uvedl mimo jiné v žádosti o grant ředitel školy Tomáš Johanovský. Výsadbu zajistili společně žáci školy s rodiči a další dobrovolníci z řad obyvatel Osečné.

Třináct javorů klenů už také zakořeňuje v Bedřichově v Jizerských horách. Na obnovu stromové aleje podél křížové cesty vedoucí ke kostelu sv. Antonína získala obec od Nadace v rámci grantu Stromy 90 000 korun. Cesta je hojně navštěvována místními obyvateli i turisty, kteří obdivují tuto dominantu obce. V kostele a jeho okolí se také konají pravidelné kulturní i náboženské akce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…