Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano

08.01.2025 10:34 | Tisková zpráva

První kolo grantového řízení Stromy pro jarní výsadbu vyhlásila Nadace ČEZ. Zájemci si mohou podat žádost o grant do 27. ledna a využít tak až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů, případně obnovu stávajících parků a podobně. Příjemcem nadačního příspěvku musí být právnické osoby se sídlem v České republice, které splňují kritéria daná Podmínkami grantového řízení Stromy. Vedle samospráv tak mohou o podporu výsadby zeleně požádat i neziskové organizace či zájmové spolky. Žádost lze podat výhradně vyplněním a jejím odesláním prostřednictvím Online systému na webové adrese: www.zadost.online.

Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se u nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě.

Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku. Od jeho vzniku tak bylo již v rámci celé republiky podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů. Na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji to bylo 140 projektů za 17,543 milionu a v Libereckém kraji 23 projektů za 2,255 milionu korun. Jen v loňském roce tak bylo, opět napříč celou republikou, podpořeno 156 projektů výsadby nové zeleně, z toho 8 v Ústeckém a 3 v Libereckém kraji.

Na Liberecku již popáté došlo na výsadbu další Aleje vzpomínek v Geoparku Ralsko. „Cílem našeho nadčasového projektu je obnova historických alejí v lokalitách zaniklých obcí Ralska a záchrana původních regionálních odrůd jabloní a hrušní. Vzhledem k dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru zde totiž zaniklo téměř 20 obcí. Jediné, co po nich kromě sklepů a starých studen zbylo, jsou staré ovocné stromy. Odchodem obyvatel zmizel i hospodář, který o krajinu pečoval, a byla zpřetrhána paměť krajiny. Nové aleje jsou tak i vzpomínkou na zaniklé obce,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko. Loňské třídenní podzimní výsadby podpořené Nadací ČEZ částkou 100 000 korun se ujali studenti z gymnázií v Mimoni a Mnichovo Hradišti a také žáci 8. a 9. tříd ZŠ Mimoň. Čtyřicet ovocných stromů, původních regionálních odrůd jabloní a hrušní, se přitom vrátilo k jedné z cest v lokalitě zaniklé obce Svébořice.

Dalším ze žadatelů z Libereckého kraje byla Základní škola a Mateřská škola Osečná. Požadovaných 43 894 korun využita na zvelebení veřejně přístupné školní zahrady, kde dosud rostlo jen pár keřů. „Celý areál byl vystaven přímému slunci a neposkytoval dostatek příležitostí k odpočinku. Realizací projektu vznikla zahrada, která bude zdravá, zelená, kvetoucí, bzučící a plná příležitostí pro sporty. Její prostory bude využívat školní družina k různým hrám a stane se i vhodným místem pro setkávání občanů. Samozřejmě, že za pěkného počasí bude využita i k učení pod širým nebem. Nové stromy a keře navíc poskytnou nezbytný stín, sníží nepříjemný vítr a zadrží i vláhu. Tím se zlepší celkové mikroklima pozemku,“ uvedl mimo jiné v žádosti o grant ředitel školy Tomáš Johanovský. Výsadbu zajistili společně žáci školy s rodiči a další dobrovolníci z řad obyvatel Osečné.

Třináct javorů klenů už také zakořeňuje v Bedřichově v Jizerských horách. Na obnovu stromové aleje podél křížové cesty vedoucí ke kostelu sv. Antonína získala obec od Nadace v rámci grantu Stromy 90 000 korun. Cesta je hojně navštěvována místními obyvateli i turisty, kteří obdivují tuto dominantu obce. V kostele a jeho okolí se také konají pravidelné kulturní i náboženské akce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

ČEZ: Leden  láká na noční prohlídky Hučáku

16:26 ČEZ: Leden láká na noční prohlídky Hučáku

S novým rokem si pro vás průvodci připravili noční prohlídky Hučáku. Rádi vás přivítáme v nádherně o…