V zámeckém parku v Opočně probíhá rozsáhlá náhrada nemocných jasanů za vhodné domácí dřeviny. Staré jasany byly vykáceny a nahradily je kultivary javoru mléče, klenu, olše šedé a na vhodných místech i skotské kultivary buku lesního. „V rámci projektu chceme jasany nahradit vhodnou výsadbou kultivarů domácích dřevin. Tak, aby došlo k alespoň částečnému zahlazení ekologické újmy a současně s tím i k navrácení estetické hodnoty této části parku,“ upřesňuje Vítězslav Haupt, místopředseda Okrašlovacího spolku U Svaté Trojice.
Ve svažité části zámeckého parku nedaleko letohrádku z roku 1601 se sešli dobrovolníci i žáci místní základní školy a společně vysadili 14 nových stromků, na které přispěla Nadace ČEZ částkou 100 tisíc korun. Zámecký park v Opočně byl v minulosti považován za nejrozsáhlejší sbírku dřevin ve východních Čechách. Nově byly vysazeny především stromy snášející slunné a sušší prostředí, v některých částech také prostředí s horší, mělčí a kamenitou půdou.
„Chceme zlepšit estetickou hodnotu části parku, její biologickou hodnotu, hodnotu parku jako sbírky dřevin, obnovíme půdní kryt, tím zamezíme erozi a degradaci půdy, která je s jihozápadní expozicí a svažitostí této části parku pravděpodobná,“ doplňuje Vítězslav Haupt.
V parku jsou náletové dřeviny, z nichž některé jsou perspektivní a budou na místě ponechány - některé lípy - zejména velkolisté nebo kříženci, javory mléčné či javory horské. Lokalita je národní kulturní památkou, chráněna je také i jako součást památkové zóny.
Výsadba byla z hlediska památkové ochrany parku konzultována a schválena přímo správou Státního zámku Opočno. Z hlediska vhodnosti dřevin odborníci vycházeli z místních podmínek.
Grant Stromy
V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2023 celkem 46 projektů částkou téměř 4,8 milionů korun. V loňském roce dostalo grant 8 žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun.
V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2023 celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionů. V loňském roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.
V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 do roku 2023 dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.
Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.
Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Některá grantová řízení Nadace ČEZ jsou časově omezená a potřeba si tedy ohlídat termín podání žádosti. Granty Podpora regionů a Oranžové hřiště probíhají celoročně. Více informací naleznete ZDE a ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva