Konzultacím předcházelo přijetí u státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Aun Schan Su Ťij. Státní poradkyně opětovně ocenila podporu, které se demokracii v Myanmaru/Barmě dostává od ČR. Stejně tak ocenila efektivitu české pomoci, která respektuje priority místní vlády. V ekonomické oblasti projevila velký zájem o spolupráci v zemědělství a potravinářství s důrazem na dodávky malých strojů a zařízení a vyjádřila zájem o pomoc ČR při obnově barmského sklářství. Tématem rozhovoru byla i situace ve státě Rakhine, lidská práva a boj proti terorismu. Aun Schan Su Ťij vyjádřila zájem využít pozvání k návštěvě ČR.
Během meziministerských konzultací partneři pozitivně hodnotili výrazné zintenzivnění vzájemných vztahů v posledních letech a rozšíření spolupráce jak na mezistátní, tak nevládní úrovni. Důkazem jsou toho návštěvy ministrů Zaorálka a Mládka v roce 2016 s podnikatelskými misemi, návštěva viceguvernéra ČNB v Myanmaru/Barmě, vzdělávací mise pracovníků barmského ministerstva financí či incomingová mise barmských firem. Barmská strana ocenila i pokračující humanitární pomoc, transformační spolupráci, vládní stipendia a malé lokální projekty spadající do rámce zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Náměstek Tlapa se s partnerem shodl na dalším posílení hospodářské spolupráce v energetice, těžebním průmyslu, modernizaci infrastruktury, zemědělství či potravinářství včetně dodávek technologií. „Obě země sdílejí nejen zájem o další spolupráci, ale shodují se i na oblastech s největším potenciálem,“ uvedl v této souvislosti náměstek Tlapa.
Obě strany projednaly otázky bilaterální smluvní základny a vyměnily si názory i na vývoj v ASEAN a EU, problematiku dodržování lidských práv, bezpečnosti v sousedství Myanmaru/Barmy a mírový proces v ní.
Ve dnech 14.–15. ledna 2017 pak náměstek Tlapa vedl v Rangúnu regionální poradu velvyslanců a generálních konzulů ČR v Asii a Pacifiku. Během ní ocenil úspěšnou implementaci základních politických dokumentů ve vztahu k zemím regionu. Podařilo se pokročit v implementaci strategického partnerství s Korejskou republikou, strategické partnerství bylo navázáno s ČLR a realizovala se řada akcí na vrcholné a vládní úrovni ve vztahu k Japonsku, Indii či zemím ASEAN a Střední Asie. Přestože hlavní váha vztahů zůstává v oblasti ekonomické spolupráce, diskutována byla i bezpečnostně-politická témata, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí či spolupráce EU s partnery v Asii a Pacifiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva