Jak uvedla velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, jejím účelem je: „Rozšířit okruh účastníků kurzů pořádaných britským týmem i na civilní osoby, podrobněji upravit schvalování dalších partnerských zemí oběma smluvními stranami a zpřesnit obsah podpory poskytované BMATT ze strany Ministerstva obrany ČR.“
Náměstek Jakub Landovský po podpisu řekl: „Velice oceňujeme práci britského poradního týmu v České republice. Jsme rádi že naše vláda schválila jeho působení až do roku 2020.“
Britský vojenský poradní a výcvikový tým pro střední a východní Evropu (BMATT) působil při Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově od roku 2000, dnes při Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově.
Jeho hlavním úkolem je asistence při rozvoji profesionálních armád a profesionálního sboru praporčíků a rotmistrů.
Kurzů se účastní nižší velitelský sbor ze zemí Severoatlantické aliance, Evropské unie a těch, které jsou zapojeny do Programu Partnerství pro mír (PfP). Výcvikem zde procházejí ale i vojáci z Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Maroka a Tuniska.
- Původní memorandum bylo podepsáno v Praze 25. července 2000, změna č. 1 byla sjednána 31. května 2007
- Na základě zkušeností s uváděním memoranda do praxe se smluvní strany na začátku roku 2015 dohodly na nutnosti dílčích úprav a byla dojednána změna č. 2 memoranda. Ta je stejně jako memorandum mezinárodní smlouvou a z tohoto důvodu bylo třeba, aby s jejím sjednáním vyslovilo souhlas české ministerstvo zahraničních věcí
- BMATT působí na území ČR na základě souhlasu Parlamentu ČR. K poslednímu schválení došlo na základě usnesení Senátu ze dne 17. června 2015 č. 154 a usnesení Poslanecké sněmovny ze dne 9. července 2015 č. 835, a to do 9. října 2020. Vláda příslušný materiál schválila svým usnesením č. 311 ze dne 27. dubna 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva