Návštěvníci procházejí prostorem, který je členěn do několika částí věnovaných přírodě a pobytu venku, domovu a domácím pracím jihosibiřských pastevců, koženým a kostěným výrobkům ze severovýchodní Sibiře nebo duchovnímu životu a šamanismu. Celá výstava je pak zakončena návštěvnickou zónou, kde si na své přijdou děti i dospělí. Je zde jak tematické hřiště, tak i prostor na klidné čtení výstavních textů.
Nahlédnete také do jurty tuvinských kočovných pastevců, poznáte řemeslnou zručnost severosibiřských Čukčů a najdete každodenní potřeby k přežití i z dalších částí této krásné, ale nemilosrdné krajiny. Seznámíte se však také třeba i se světem magie, duchů a šamanů. K vidění bude řada originálních předmětů jako například šamanské bubny, nádoby ke skladování a zpracování potravin nebo dětský kabátek z rybích kůží.
„Národní muzeum je největší českou muzejní institucí, která se odborně i popularizačně věnuje velikému množství oborů a témat. Ve svých sbírkách uchovává více jak 20.000.000 sbírkových předmětů. Národní muzeum není pouze Historická budova v Praze na Václavském náměstí, ale též mnoho dalších muzeí a expozic v Praze i mimo Prahu. Náprstkovo muzeum je jedním z významných muzeí, které mezi ně patří. V současné době připravujeme jeho generální rekonstrukci včetně nových expozic. Do té doby však nezahálíme a připravujeme pro naše návštěvníky výstavy o zajímavých částech světa a jejich kulturách, jako je výstava Doma na Sibiři,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Sbírkově vychází tato výstava ze dvou větších celků. Z tuvinské sbírky Petra Skalníka z 60. let 20. stol. a z kolekce Františka Poledny Vlkovského ze severovýchodní Sibiře shromážděné kolem roku 1909. Vedle sbírek Náprstkova muzea asijských afrických a amerických kultur budou vystaveny i výpůjčky z Moravského zemského muzea v Brně a od soukromých sběratelů – dokumentaristy a spisovatele Martina Ryšavého a fotografa Stanislava Krupaře.
Veškeré informace o otevírací době a vstupném naleznete na webových stránkách Národního muzea (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva