Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka

16.01.2017 13:16 | Zprávy

V lednu přichází na pulty knihkupectví kniha Nejraději mne tituloval indiánem. Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka, která vyšla zároveň v anglické jazykové mutaci pod názvem Three Years with the Maestro. An American remembers Antonín Dvořák. Autorkami edice jsou kurátorky Muzea Antonína Dvořáka Kateřina Nová a Veronika Vejvodová. Oba tituly vydalo Národní muzeum jako výsledek interního vědeckého grantu a vědecko-výzkumné činnosti.

Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Publikace přináší vůbec poprvé unikátní vzpomínky Dvořákova amerického přítele Josefa Jana Kovaříka (1870–1951) na Dvořákův pobyt v Americe. Vzpomínky jsou formulovány jako dopisy dvořákovskému životopisci Otakaru Šourkovi (1883–1956), který Kovaříka písemně kontaktoval během práce na třetím svazku své monografie o Dvořákovi. Kovařík Dvořáka doprovázel v Americe během skladatelova působení na Národní konzervatoři hudby v New Yorku v letech 1892–1895. Byl Dvořákovým druhem, průvodcem neznámým městem a neznámou zemí, ale také asistentem, který měl za úkol pořídit první opis skladatelovy Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Kovařík byl v Americe takřka členem Dvořákovy rodiny. Pro Dvořáka byl Kovařík „indian“ nebo „indianek“, ať už ve významu láskyplném nebo v rozčilení.

Kniha obsahuje korespondenci Šourka a Kovaříka z let 1927–1950 doplněnou bohatým poznámkovým aparátem, který zařazuje události a osoby zmiňované v textu do souvislostí, v některých případech koriguje Kovaříkovy či Šourkovy omyly. Kromě samotných dopisů obsahuje publikace odbornou studii o J. J. Kovaříkovi, medailonky hlavních osobností, vydavatelskou zprávu, rejstříky, barevnou obrazovou přílohu a seznam pramenů a literatury. Kniha přináší zcela nový a čtenářsky velmi vděčný pohled na známého skladatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

7:31 Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

Zahraniční návštěvníci stále častěji volí Česko jako svou destinaci. Na Letiště Václava Havla Praha …