Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka

16.01.2017 13:16 | Zprávy

V lednu přichází na pulty knihkupectví kniha Nejraději mne tituloval indiánem. Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka, která vyšla zároveň v anglické jazykové mutaci pod názvem Three Years with the Maestro. An American remembers Antonín Dvořák. Autorkami edice jsou kurátorky Muzea Antonína Dvořáka Kateřina Nová a Veronika Vejvodová. Oba tituly vydalo Národní muzeum jako výsledek interního vědeckého grantu a vědecko-výzkumné činnosti.

Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Publikace přináší vůbec poprvé unikátní vzpomínky Dvořákova amerického přítele Josefa Jana Kovaříka (1870–1951) na Dvořákův pobyt v Americe. Vzpomínky jsou formulovány jako dopisy dvořákovskému životopisci Otakaru Šourkovi (1883–1956), který Kovaříka písemně kontaktoval během práce na třetím svazku své monografie o Dvořákovi. Kovařík Dvořáka doprovázel v Americe během skladatelova působení na Národní konzervatoři hudby v New Yorku v letech 1892–1895. Byl Dvořákovým druhem, průvodcem neznámým městem a neznámou zemí, ale také asistentem, který měl za úkol pořídit první opis skladatelovy Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Kovařík byl v Americe takřka členem Dvořákovy rodiny. Pro Dvořáka byl Kovařík „indian“ nebo „indianek“, ať už ve významu láskyplném nebo v rozčilení.

Kniha obsahuje korespondenci Šourka a Kovaříka z let 1927–1950 doplněnou bohatým poznámkovým aparátem, který zařazuje události a osoby zmiňované v textu do souvislostí, v některých případech koriguje Kovaříkovy či Šourkovy omyly. Kromě samotných dopisů obsahuje publikace odbornou studii o J. J. Kovaříkovi, medailonky hlavních osobností, vydavatelskou zprávu, rejstříky, barevnou obrazovou přílohu a seznam pramenů a literatury. Kniha přináší zcela nový a čtenářsky velmi vděčný pohled na známého skladatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …