2000 originálních exponátů, realistické modely a interaktivní prvky návštěvníka zvou k cestě prvohorními moři a močály i pod mořskou hladinu druhohorního moře, kde se seznámí s příběhem jediného českého dinosaura. V třetihorách bude svědkem realistického boje o život a v době ledové se setká s modelem mamuta v životní velikosti a podívá se do očí šavlozubému tygrovi.
V expozici Okna do pravěku můžete v čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi a to z dob od prvohor až po čtvrtohory. První koncepty expozice vznikaly již v roce 2008, ale intenzivní práce započaly až v roce 2016, tedy před 5 lety. Seznámíte se zde s prvohorními živočichy prvně popsanými Joachimem Barrandem nebo uvidíte vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. Poznáte i jedny z nejstarších známých plazů – třeba druhohorní mořské mosasaury a podíváte se do očí zatím našemu jedinému českému dinosaurovi Burianosaurovi augustai nebo děsivě vyhlížejícímu šavlozubému tygrovi. Zjistíte také, že naše území bylo svědky sopečné činnosti a vzniku různých jezer i močálů. V samotném závěru expozice vás pak uvítá mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a prohlédnete si originální kostru srstnatého nosorožce, který, jak sami zjistíte, rozhodně nechce zůstat zavřený jen ve vitríně.
„V letošním roce Národní muzeum realizuje nejrozsáhlejší budování stálých expozic nejen ve svých dějinách, ale vůbec v dějinách naší země. Poprvé v historii otevíráme pro naše návštěvníky kompletní expozice živé a neživé přírody a expozice věnované historii od středověku po současnost. Po Dějinách 20. století, Zázracích evoluce a dnes otevřených Oknech do pravěku zpřístupníme za necelý měsíc další stálou expozici s názvem Dějiny. Za necelý půl rok, tak Národní muzeum nabízí téměř 8.000 m2 nového návštěvnického prostoru. Též díky tomu i v této době vítá muzeum každý měsíc okolo 50.000 návštěvníků. Je to neuvěřitelný výkon pracovníků muzea a všech co se na tvorbě a realizaci expozic podílejí a patří jim za to veliké poděkování,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Tématem prvního sálu jsou prvohorní moře a prvohorní močály. Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, více než polovina zkamenělin tu představuje pozůstatky obyvatel jižní polokoule. Během návštěvy prvohorního sálu vlastně sledujete posouvání většiny dnešního českého území z jihu na sever. Postupně putujete z poměrně chladných moří v době kambria a ordoviku až po tropické moře s korálovými útesy a pevninu s tropickými pralesy z dob, kdy naše území překonávalo rovník. Právě zde návštěvníci vůbec poprvé spatří na vlastní oči nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva