Výstava zachycuje Milana Rastislava Štefánika nejenom jako politika a vojáka, který měl zásadní podíl na vzniku Československa v roce 1918, ale také jako astronoma, cestovatele, sběratele a dokonce i kouzelníka. Návštěvníci si prohlédnou originální předměty, které dokumentují jeho jedinečnou osobnost i různorodé záliby. Uvidíte například Velký zrcadlový dalekohled se stativem, který Štefánik používal při svých vědeckých výpravách, Gauguinovy dřevoryty, které si přivezl ze své expedice na Tahiti nebo jeho kouzelnický klobouk a karty.
„Jsem rád, že můžeme i českým návštěvníkům přiblížit jedinečnou osobnost Milana Rastislava Štefánika a uspořádat první mezinárodní výstavu po uvolnění hranic právě ve spolupráci se Slovenským národným múzeem,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Důležitou součástí výstavy je i Štefánikův druhý život. Budování jeho kultu v období 1. Československé republiky a Slovenské republiky i snaha komunistického státu na něj v národním příběhu zapomenout. Speciální místo ve výstavě zaujímá zobrazení osudu Štefánikových předmětů, jejich cesta z Paříže do Prahy, následně na Slovensko a snaha o jejich záchranu po roce 1948.
Slovenské národné múzeum poprvé realizovalo tuto výstavu na Bratislavském hradě a k vidění tam byla od října 2019 do května 2020. V Praze byla slavnostně zahájena v úterý 30. června 2020 za přítomnosti ministryně kultury Slovenské republiky paní Natálie Milanové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva