Národní muzeum spouští webovou sekci i komentované prohlídky pro neslyšící

09.08.2020 10:29 | Zprávy

Národní muzeum nově spustilo na svém webu sekci Národní muzeum bez bariér. Návštěvníci zde naleznou nejen veškeré informace týkající se návštěvy osob s postižením sluchu a zraku, ale také virtuální prohlídku Historické budovy natočenou přímo v českém znakovém jazyce, upravené virtuální výstavy s titulky a tlumočením nebo audiozáznamy virtuálních výstav pro nevidomé.

Národní muzeum spouští webovou sekci i komentované prohlídky pro neslyšící
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Jednou z novinek v nabídce Národního muzea jsou i pravidelné měsíční komentované prohlídky Historické budovy v českém znakovém jazyce. „Chceme, aby nabídka Národního muzea byla co nejpestřejší pro všechny skupiny návštěvníků a aby se k nám rádi vraceli. Rozšiřujeme proto naše dlouholeté aktivity o pravidelné komentované prohlídky pro neslyšící, úplnou novinkou je pak zpřístupnění v online prostoru,“ vysvětluje Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Díky webové sekci Národní muzeum bez bariér (ZDE) je možné nyní vidět z pohodlí domova například výstavy Přírodovědecké sbírky ve fotografiích, Říká se jí sametová či Příběh plejtváka myšoka a vzdělávací videa pro děti z cyklu Honzík a Fany v muzeu. Připraven je i virtuální průvodce v českém znakovém jazyce, který je kromě své online verze přístupný i v průběhu návštěvy Historické budovy Národního muzea prostřednictvím QR kódů rozmístěných po budově. Kromě aktivit pro neslyšící připravilo Národní muzeum k poslechu také audiozáznamy vybraných virtuálních výstav ve formátu mp3, které jistě uvítají i návštěvníci a příznivci Národního muzea s postižením zraku. Videa pro neslyšící vznikají ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na videích určených malým návštěvníkům se podílelo Centrum pro dětský sluch Tamtam. Všechna videa pro neslyšící je možné kromě webových stránek Národního muzea najít i na youtube kanálu Národního muzea v sekci (playlistu) Muzeum bez bariér.

Nově nabízí Národní muzeum také komentované prohlídky Historické budovy v českém znakovém jazyce. Ty se budou konat pravidelně vždy poslední středu v měsíci. Zájemci se na ně mohou přihlásit online prostřednictvím elektronického formuláře.

Národní muzeum tak navazuje na své dlouholeté aktivity v oblasti zpřístupnění sbírek všem svým návštěvníkům. Například v Národopisném muzeu Národního muzea je otevřena stálá expozice Tradiční lidová kultura dotykem a v Národním památníku na Vítkově se od loňského roku nachází haptický model této jedinečné stavby. Již několik let se pravidelně pořádá Pražská muzejní noc pro neslyšící a v loňském roce se stalo Národní muzeum také partnerem Plesu na kolečkách.

Rozsah aktivit v oblasti bezbariérového zpřístupnění se bude neustále rozšiřovat tak, aby byla nabídka Národního muzea v tomto ohledu co nejpestřejší a poskytla vzdělání i zábavu všem skupinám návštěvníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: K navrácení života do Terezína mají pomoci dva projekty

7:33 Ústecký kraj: K navrácení života do Terezína mají pomoci dva projekty

Nová parkovací místa pro karavany a zmodernizované informační centrum v Terezíně. To jsou dva ukonče…