Národní památkový ústav: Expozice pro 21. století - obnova Armádního muzea na Žižkově

18.03.2023 15:40 | Tisková zpráva

V loňském roce bylo po více než čtyři roky trvající rekonstrukci (2018–2022) znovu pro veřejnost otevřeno Armádní muzeum na Vítkově. Cílem náročné a rozsáhlé stavební akce byla celková obnova objektu s respektem k jeho statusu kulturní památky a zároveň rozšíření využitelných výstavních prostor pro moderně koncipované expozice.

Národní památkový ústav: Expozice pro 21. století - obnova Armádního muzea na Žižkově
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Mnohaleté snažení vedení muzea a jeho zřizovatele a investora, Ministerstva obrany, k němuž nutno připočíst i dvacetiletý proces příprav již od 90. let (více ZDE), ocenila několik dní před vlastním slavnostním otevřením Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titulem Stavba roku (ZDE), uděleným ve čtvrtek 13. října 2022 celkem deseti nejvýznamnějším českým stavitelským počinům. Armádní muzeum bylo slavnostně otevřeno ve čtvrtek 20. října 2022 (ZDE) za účasti nejvyšších ústavních činitelů, devadesát let poté, co byl komplex budov někdejšího Památníku osvobození otevřen v roce 1932, tehdy za účasti prezidenta republiky Tomáše Garriguea Masaryka. Veřejnost se do expozic poprvé podívala ve státní svátek 28. října 2022 (více ZDE).

Z pohledu památkové péče byly muzejní budovy pod žižkovským Vítkovem rekonstruovány s veškerou důkladností, pečlivostí a ohleduplností k historickým a architektonickým hodnotám komplexu. Návrh byl od začátku konzultován se zástupci památkové péče a díky dobře nastavené intenzivní spolupráci paměťových institucí se zadařilo vhodně propojit rekonstruované původní budovy architektů Jana Zázvorky a Jana Gillara z let 1926–1930 s novými potřebami moderního muzejnictví.

Pietní obnovou prošel obvodový plášť výstavní budovy s mosaznými okny a teracovou omítkou, která se k počátečnímu překvapení památkářů objevila po odstranění novodobého okrového fasádního nátěru. Tento původní povrch sice ukázal některé zdánlivé nedostatky v podobě vlasových prasklin nebo záplat, v těch však vidíme především stopy přirozeného stárnutí ušlechtilé, bezmála sto let staré fasády. Původní podoba stavby s ušlechtilou teracovou omítkou tak mohla být rehabilitována.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

14:30 Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

Známe to všichni. Deadline se blíží, důležitý úkol čeká, ale my místo práce zíráme do telefonu.