Nejlepší letní sezóna v historii ŘLP ČR, s.p.

31.10.2015 14:11 | Zprávy

V letošním létě se vzdušný prostor České republiky stal velmi atraktivní z pohledu leteckých dopravců.

Nejlepší letní sezóna v historii ŘLP ČR, s.p.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

Stejně jako v předchozích letech to prokázalo vyhodnocení provozních výsledků letní letové sezóny v období květen – září. Letečtí dopravci začali opět využívat nejdelší letové trasy v českém vzdušném prostoru, které krátkodobě opustili v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Rostoucí provoz zaznamenal podnik i na Letišti Václava Havla Praha.

V letní sezóně bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 390 942 pohybů, což představuje nejvyšší provozní výkon v dosavadní historii podniku. Provoz byl tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 83 632 pohybům - v denním průměru tedy 2 697 letům. S ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu lze předpokládat, že celkový počet pohybů v českém vzdušném prostoru dosáhne hranici 750 000 pohybů.

„Letos přeletělo nad našimi hlavami v České republice 58 milionu cestujících, což je historicky nejlepší výsledek. Řízení letového provozu je modelový příklad úspěšného státního podniku, už druhý rok si stát bere jako jediný vlastník z fondu zakladatele 100 milionů korun jako „dividendy“.“

I v období vrcholící letní sezóny roku činila hodnota průměrného zpoždění v českém vzdušném prostoru 0 minuty na provedený let. ŘLP ČR, s.p. tak prostřednictvím svých služeb maximálně naplnil jeden z nejvýznamnějších provozních ukazatelů sledovaného leteckými dopravci. Ti současně ocenili i zavedení tzv. konceptu volných tratí (Free Route Airspace) v českém vzdušném prostoru v únoru letošního roku. Tento progresivní koncept významně zvyšuje možnost plánování a využívání optimálních letových tratí z pohledu leteckých dopravců, které se významně projevují v úspoře nákladů za palivo.

Z hlediska ekonomického je klíčová skutečnost, že v meziročním srovnání dochází v českém vzdušném prostoru k dynamickému nárůstu tzv. přeletových jednotek o 4 %. Dochází tedy jak nárůstu počtu proletěných kilometrů (využívání delších letových tratí) a zvyšuje se i maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují. Největším zákazníkem podniku je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a Turkish Airlines. Společným jmenovatelem zájmu leteckých dopravců o český vzdušný prostor je tak bezpečnost, požadovaná kapacita a zákaznicky nastavená cenová politika (ŘLP ČR, s.p. od roku 2009 nezvýšil ceny za svoje služby).

Vybrané provozní informace

Celkový provoz v letní sezóně 2015 390 942 pohybů
Nejsilnější provoz za jeden měsíc – červenec 2015 83 632 pohybů
Nejsilnější provoz za jeden den - 16. července 2015 2 928 pohybů
Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru v létě 2015 * 58 milionů

* Při průměrné kapacitě 150 míst na  jedna letadlo

Nárůst provozu v letní sezoně byl typický i pro Letiště Václava Havla Praha. Celkový počet pohybů (startů a přistání) činil 62 423 a bylo tak zaznamenáno zvýšení o 3 % oproti stejnému období roku 2014. I v případě letištního provozu se tato skutečnost velice příznivě promítla do ekonomického měřítka. S ohledem na maximální vzletovou hmotnost nasazovaných letounů a frekvenci letů z a do Prahy došlo k nárůstu fakturovaných přibližovacích jednotek jen v srpnu 2015  o téměř 6%.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s.p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně vyměnili zařízení, které vyrábí elektřinu pro desetinu České republiky

13:28 ČEZ: V Temelíně vyměnili zařízení, které vyrábí elektřinu pro desetinu České republiky

Od roku 2019 vyrobil 42,8 TWh bezemisní elektřiny a ušetřil vypuštění téměř 35 miliónů tun CO2. Teď …