"V české společnosti již řadu let jednoznačně převažuje názor, že by chov kožešinových zvířat měl být zakázán. V aktuálním výzkumu, který v listopadu realizovalo CVVM na reprezentativním vzorku 1 054 respondentů starších 15 let, se pro tento zákaz vyslovilo 70 % dotázaných," komentuje výsledky výzkumu Naděžda Čadová, analytička CVVM.
Průzkum dále ukázal, že 78 % obyvatel ČR nesouhlasí se zabíjením zvířat pro jejich kožešinu. "Výrazná většina obyvatel ČR si tedy pokračování tohoto systematického týrání zvířat nepřeje. Jiný názor mají bohužel politici. Problematiku projednával na svém listopadovém zasedání Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny PČR. Jeho členové považují toto zbytečné týrání zvířat za okrajový problém a jakoukoli změnu odmítli," upozorňuje Tereza Bílá, asistentka kampaně Proti srsti, kterou vede organizace Svoboda zvířat.
V ČR žije na 10 kožešinových farmách odhadem 10 000 zvířat a to převážně norků a lišek, méně pak činčil. Na kruté podmínky chovu zvířat! na kožešinových farmách dlouhodobě upozorňuje organizace Svoboda zvířat. Zvířata jsou podle organizace chována v nevyhovujících podmínkách, trpí nejrůznějšími nemocemi, vykazují známky stereotypního chování, dochází u nich k sebepoškozování a výjimkou není ani zabíjení vlastních mláďat matkami.
Další otázky průzkumu se vztahovaly k problematice chovu a využívání divokých zvířat v cirkusech a testování prostředků na nádobí, pracích prášků, leštidel a dalších čisticích prostředků pro domácnost na zvířatech. "Proti pokračování testování na zvířatech je 53 % obyvatel ČR, 51 % pak proti cirkusům se zvířaty," uvádí Lucie Moravcová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.
ČR svým přístupem zaostává za některými zeměmi západní Evropy. "Například v sousedním Rakousku je mimo chovu tzv. kožešinových zvířat zakázán i chov volně žijících zvířat v cirkusech," doplňuje Lucie Moravcová. Testování kosmetiky na zvířatech je zakázáno v celé EU. Zákaz testování čistících a dalš! ích prostředků pro domácnost na zvířatech platí prozatím jen v! Německu..
Představení výsledků se účastnila senátorka Ivana Cabrnochová (SZ) společně se senátorem Petrem Gawlasem (ČSSD). "Téma ochrany zvířat je mi osobně velice blízké a sympatické. Zvířata by neměla být v naší současné společnosti využívána jako atrakce a prostředek k podnikání, které jim způsobuje utrpení, nadměrnou bolest nebo je nutí žít ve stísněných prostorech" uvedla senátorka. "Civilizovaný člověk se pozná nejen podle toho, jak se chová k lidem, ale i podle toho, jaký je jeho postoj ke zvířatům. My bychom se jednoznačně měli snažit o to, aby Česká republika nepatřila mezi země, kde se zvířatům a ochraně jejich práv nedostává dostatečného prostoru" dodává k zveřejněným výsledům Petr Gawlas.
Zástupci organizace Svoboda zvířat si uvědomují, že samotné výsledky výzkumu veřejného mínění ke změně postoje politiků stačit nebudou. "Chtěli bychom tak požádat všechny občany, kteří nejsou k utrpení zvířat lhostejní, aby vyjádřili svůj názor aktivně. Vedle možnosti po! depsat petice, které jsou ke stažení na našem webu, bychom chtěli občany povzbudit k aktivní komunikaci se svými poslanci a senátory. Napsání mailu zabere několik minut, může však pomoci zastavit zbytečné utrpení tisíců zvířat," uzavírá Lucie Moravcová.
Svoboda zvířat je nejstarší českou organizací pro ochranu práv zvířat. V loňském roce oslavila 20leté výročí od založení. Vychází z myšlenky, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou hodnotu, která není závislá na momentálním hodnocení člověkem. Kromě kampaní za nahrazení pokusů na zvířatech, zákaz chovu zvířat na kožešinových farmách a v cirkusech pořádá Svoboda zvířat také ekovýchovné programy pro děti a pomáhá opuštěným kočkám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva