„První dvě injekce se stihnou do léta, což zajišťuje 90% účinnost. Dokončení očkování se pak uskuteční na podzim nebo během zimy, klidně společně s vakcínou proti chřipce,“ upozorňuje MUDr. Aleš Chrdle z Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice a dodává, že zdravotní pojišťovny na očkování částečně přispívají. „V sousedním Rakousku je očkování plně hrazeno a v důsledku toho je proočkováno přes 80 % populace, na rozdíl od jihočeských 30 %. Proto také tamní lékaři vidí pacienty s klíšťovkou velmi vzácně.“
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění přenášené klíšťaty, které do jednoho až dvou týdnů od nákazy, tedy přisátí nakaženého klíštěte, nejprve vyvolá příznaky podobné chřipce, které záhy odezní. „Tím bohužel nemoc nekončí, protože po pár dnech klidu se u velké části pacientů rozvíjí zápal mozku a mozkových blan (encefalitida a meningitida) s úpornými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, zvracením, spavostí, zmateností a někdy až bezvědomím. U části pacientů potom dochází k ochrnutí některých svalových skupin, často ramen a horních končetin,“ popisuje MUDr. Aleš Chrdle. „Nejzávažnější je ochrnutí polykacích a dýchacích svalů, v takovém případě bývá léčba obtížná a uzdravení nejisté.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva