Více než stovka předních českých oftalmologů, stomatochirurgů, neurochirurgů, plastických chirurgů a dalších odborníků se měla zúčastnit letošních v pořadí už třináctých Jihočeských Timrových dnů, které pořádá Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. Počty účastníků významného tuzemského kongresu ale letos zřejmě výrazně ovlivní současné povodně.
Dvoudenní lékařské setkání se uskuteční od čtvrtka 6. do pátku 7. dubna 2013 v prostorách českobudějovického Art centra IGY. Hlavní část, tedy odborné jednání, se odehraje v pátek.
„Počty účastníků jsou stále nejasné, protože z okolí Labe a ze severu Čech v současné situaci pravděpodobně přijede jen málokdo. Přesto odhaduji, že počet účastníků se bude pohybovat mezi 50 až 100,“ uvedl primář Očního oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Jan Sattran.
Hlavním tématem konference bude mezioborová spolupráce lékařů při léčbě oka a očnice a očních adnex v souvislosti s úrazy, nádory, záněty či cévními příhodami.
Už z uvedených témat je zřejmé, že léčba onemocnění v okolí oka je multioborovou medicínskou oblastí, na níž se společně podílejí, kromě už zmíněných stomatochirurgů, neurochirurgů, nebo plastických chirurgů, také dermatologové, otorinolaryngologové, kardiologové a další specialisté.
„Nezbytnou součástí moderní medicíny jsou specializace a pravidelná výměna zkušeností mezi lékaři z různých oborů, které se vzájemně prolínají. Metody diagnostiky a léčby se stále velmi rychle rozvíjejí a proto je nutné na tuto situaci reagovat,“ poznamenal prim. MUDr. Jan Sattran.
Tradiční lékařská konference, jíž se pravidelně účastní zástupci hlavních tuzemských pracovišť oční medicíny a dalších oborů, je pojmenována podle jednoho z bývalých primářů českobudějovického očního oddělení Aloise Timra, jenž v Českých Budějovicích jako první implantoval nitrooční čočku.
Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., je centrem špičkové oční medicíny v Jihočeském kraji. Od doby, kdy se přestěhovalo do dolního nemocničního areálu, má špičkovou techniku na dvou očních chirurgických sálech, umožňující operační zákroky na předním i zadním segmentu oka.
Oční oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. v současné době disponuje 14 lůžky.
Dosud prováděná chirurgie na předním segmentu oka, tedy operace šedého zákalu a zeleného zákalu, oční úrazy, plastiky víček a spojivek, řadu let doplňuje chirurgie zadního segmentu oka.
Oční oddělení je zároveň centrem makulární diagnostiky a léčby věkem podmíněné makulární degenerace, diabetických a mnohých jiných onemocnění nejcitlivějšího místa sítnice.
Chirurgie zadního segmentu velmi často přímo souvisí s léčbou makulárních onemocnění a v součinnosti s anti-VEGF léků aplikovaných do sklivce významně zlepšuje vyhlídky v udržení zrakové soběstačnosti velkého počtu pacientů nejen vysokého věku. Pacienti ještě před cca 5 letyna tento typ léčby čekali i několik týdnů, než se uvolnilo místo v některé z fakultních nemocnic. Dnes potřebný pacient může být v Českých Budějovicích operován prakticky ihned,“ poznamenal prim. MUDr. Sattran.
Oční oddělení se také zaměřuje na intenzivní péči o nedonošené děti ohrožené slepotou, na poruchy postavení očí dětského věku - šilhání, až po jejich chirurgické řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva