Na veřejnou ochránkyni práv se v poslední době obracejí společenství vlastníků bytů s žádostí o pomoc nebo radu, jak řešit situaci, kdy jeden z vlastníků bytu trvale dluží za služby spojené s užíváním bytu. Ostatní vlastníci bytů musí jeho dluhy uhradit, protože jinak reálně hrozí, že bude celý dům odpojen od vody a energií.
Vztahy a spory mezi vlastníky bytů jsou soukromoprávní povahy a veřejný ochránce práv do nich vstupovat nemůže. Zástupce ochránkyně Stanislav Křeček, který se zabývá problematikou stavebního řádu a s tím souvisejícími otázkami, však upozorňuje, že popsanou situaci je možné řešit podle občanského zákoníku. Ten totiž nově chrání vlastníky bytů, kteří plní své povinnosti a řádně platí služby spojené s užívání bytu. Podle § 1184 občanského zákoníku je možné dosáhnout toho, aby soud nařídil prodej bytu vlastníka, který svým jednáním omezuje práva ostatních vlastníků.
Správce domu se nejprve musí obrátit na soud s žalobou proti dlužníkovi, na základě které by mu soud uložil povinnost uhradit ve stanovené lhůtě dlužnou částku.
Pokud to dlužník nesplní, může správce bytového domu podat soudu žalobu o nařízení prodeje bytu dlužníka. Z prodeje bytu pak budou uhrazeny dluhy vůči ostatním vlastníkům bytů, resp. vůči společenství vlastníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva