Na základě společného memoranda o spolupráci, které společně podepsali generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a předseda SMS ČR Stanislav Polčák, se obě strany zároveň zaměří na co nejrychlejší návrat dlouhodobě nezaměstnaných na trh práce.
K novinkám v oblasti podpory zaměstnanosti uvádí předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák následující: „Obce s nezaměstnanými dlouhodobě pracují, a to jak v oblasti sociální, tak i v roli případných zaměstnavatelů formou veřejně prospěšných prací. V první polovině letošního roku jsme proto začali intenzivně jednat s generální ředitelkou Úřadu práce ČR Kateřinou Sadílkovou s cílem posílit standardy pravidel VPP a odstranit některé překážky. Přivítali jsme, že Úřad dokázal vyslyšet také žádosti o navýšení příspěvku na mzdy těchto pracovníků o tisíc korun měsíčně.“ Generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková vysvětluje, že se navýšení může projevit i do už uzavřených smluvních vztahů. „Pokud má zaměstnavatel s ÚP ČR už uzavřenou smlouvu o poskytnutí příspěvku v rámci veřejně prospěšných prací, může požádat o uzavření dodatku. Na jeho základě pak Úřad práce ČR částku adekvátně zvýší.“
Institut veřejně prospěšných prací je určen zejména pro dlouhodobě nezaměstnané uchazeče o zaměstnání. Úřad práce ČR tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti. Opakovaně může podpořit stejného klienta pouze výjimečně, např. v případě, že se jedná o osobu se zdravotním postižením, uchazeče do 30 nebo naopak nad 50 let či rodiče, který pečuje o dítě do 15 let nebo o uchazeče, kterému hrozí sociální vyloučení, jestliže se opakovaně prokáže, že nemůže najít zaměstnání na volném trhu práce. „Veřejně prospěšné práce patří mezi vlajkové lodě APZ, jež pomáhají dlouhodobě nezaměstnaným klientům v návratu na trh práce. V tomto ohledu je pomoc obcí zásadní a ÚP ČR je samozřejmě připraven s nimi v tomto ohledu maximálně spolupracovat,“ vyzdvihuje Kateřina Sadílková.
„Provedli jsme interní šetření mezi starosty a i zde je patrný posun k lepšímu. Spolupráce a partnerství mezi obcemi a Úřadem práce ČR má evidentně smysl i konkrétní výsledky,“ hodnotí prosincové postoje obcí k VPP předseda Stanislav Polčák.
Veřejně prospěšné práce zaměstnavatelé nejčastěji využívají při úklidu a údržbě veřejných prostranství a zeleně, pomocných pracích, opravách veřejného majetku, v lesnictví, v charitě, sociálních službách, v rámci dohledové služby, asistentů prevence kriminality nebo k zajištění dalších veřejně prospěšných činností. Obce a kraje je mohou využít také při odstraňování následků živelných pohrom nebo při jarních údržbách. Od ledna do konce listopadu 2016 umístil ÚP ČR v rámci VPP celkem 21 954 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva