Ombudsman se zapojuje do další debaty k zákonu o podpoře v bydlení

11.06.2024 7:02 | Tisková zpráva

Vláda v květnu odložila projednávání návrhu zákona o podpoře v bydlení či jiného nástroje k řešení bytové nouze. Ombudsman Stanislav Křeček se k tomuto tématu vyjádřil již v obsáhlých připomínkách k návrhu zákona.

Ombudsman se zapojuje do další debaty k zákonu o podpoře v bydlení
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Přijetí zákona o sociálním bydlení považoval za nezbytné už první veřejný ochránce práv. Také Ústavní soud ve svém nedávném rozhodnutí upozornil na dlouhodobou nejistotu obyvatel v oblasti bydlení.

Stav, kdy v České republice chybí odpovídající zákonná úprava sociálního bydlení, je dlouhodobě neudržitelný a směřuje proti mezinárodním závazkům státu. Veřejný ochránce práv proto uvítal, že Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo návrh zákona o podpoře v bydlení. Ten má za cíl lidem v bytové nouzi pomoci.

připomínkách k návrhu veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozornil: „namísto zákona o sociálním bydlení, který má vláda ve svém programovém prohlášení, ministerstvo předložilo zákon o podpoře v bydlení. Ačkoliv oceňuji, že vláda učinila tento krok ke zlepšení bytové nouze, od dříve připravovaných variant zákona o sociálním bydlení se liší v jednom zásadním bodě – nikomu nestanoví povinnost sociální bydlení skutečně zajišťovat. Zákon o podpoře v bydlení počítá s dobrovolným zapojením obcí i jiných vlastníků bytů s tím, že do připravovaného systému své byty potřebným lidem poskytnou.“  

Úspěch celého zamýšleného systému podle ombudsmana stojí a padá s ochotou poskytovatelů bydlení byty do systému nabídnout. To s sebou nese jak riziko, že bytů nebude dostatek pro všechny potřebné, tak riziko regionálních nerovností. Už nyní jsou totiž znatelné rozdíly mezi obcemi. Zatímco některé disponují velkým bytovým fondem, jiné jej privatizovaly. Stejně tak míra sociálního vyloučení a s ním spojené bytové nouze je v jednotlivých regionech různá. Ombudsman v připomínkách sdílel i obavu, že ochota poskytovat byty do systému podporovaného bydlení může být nižší právě v těch regionech, kde bude poptávka po nich nejvyšší.

Podle ombudsmana je návrh zákona příliš kazuistický, obsáhlý a pro jeho obsáhlost a kazuistiku může být pro mnoho občanů, kterým je určen, nesrozumitelný. Nakolik funkčním nástrojem tento zákon skutečně bude, ukáže podle něj až praxe. V připomínkách k návrhu zákona proto uvedl, že po určité době jeho účinnosti by měla vláda zhodnotit, zda je nástrojem dostatečným. A to napříč všemi regiony i vůči všem skupinám zvlášť potřebných osob. Podle toho by pak měla vláda zvážit, zda nebude potřeba zákon doplnit dalším opatřením - například zákonem o bydlení sociálním. Toto jsou otázky, které se dle ombudsmana Stanislava Křečka v další debatě o právní úpravě sociálního bydlení musí prodiskutovat.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…