Přesvědčila se o tom matka samoživitelka, jejíž malá dcera onemocněla angínou a dětská lékařka vystavila matce rozhodnutí o potřebě ošetřování (OČR) na dobu 14 dnů. Ke konci léčby ale u holčičky propukly plané neštovice, které si vyžádaly další více než dva týdny léčby a domácího ošetřování.
Dětská lékařka potvrdila, že je ošetřování holčičky nezbytné. Matka žije s dcerou sama a nebyl nikdo jiný, kdo by se o ni v nemoci staral, musela s ní zůstat doma. Za druhou část OČR jí však okresní správa sociálního zabezpečení nepřiznala ošetřovné, takže zůstala zcela bez příjmů a jako samoživitelku ji to dostalo do tíživé situace.
Podle zákona o nemocenském pojištění má na ošetřovné nárok zaměstnanec, který z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti nemůže vykonávat práci. Maximální délka pro přiznání ošetřovného je 9 kalendářních dnů, u osamělých zaměstnanců je to 16 dnů. V tomto konkrétním případě na sebe dny ošetřování bezprostředně navazovaly. Z hlediska nemocenského pojištění tak trvala potřeba ošetřování nepřetržitě, pouze se v průběhu změnila diagnóza. Okresní správa sociálního zabezpečení tak přiznala matce ošetřovné v rozsahu 16 kalendářních dnů od počátku vystavení rozhodnutí lékaře o potřebě ošetřování dítěte. Pokud by lékař původní ošetřování ukončil, matka nastoupila zpět do práce a teprve poté by vznikla nová potřeba ošetřování, ode dne vystavení nového OČR lékařem by zase začala běžet i nová 9denní, resp. 16denní podpůrčí doba.
Orgán sociálního zabezpečení postupoval podle ochránkyně v souladu s právní úpravou a nelze mu nic vytknout. Rodiče by si ale měli být vědomi toho, že poskytování ošetřovného má tyto limity. Zákon nevylučuje, aby ošetřující lékař rozhodl o potřebě ošetřování vícekrát za měsíc z důvodu různých diagnóz, a vždy se ošetřovné vyplácí za 9, resp. 16 dnů. Jestliže ale na sebe ošetřování bezprostředně navazuje, ošetřované se vyplácí jen jednou.
Ochránkyně doporučila stěžovatelce požádat ministryni práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona. Jde o mimořádné řízení a na odstranění tvrdosti není právní nárok. Je na ministryni, jak vyhodnotí okolnosti každého jednotlivého případu, zda žádosti vyhoví.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva