Na konci července tohoto roku jsme podali podnět karlovarskému magistrátu k nařízení zabezpečovacích prací na hotelu Korunní princ Rudolf (hotel Praha), který je již dvacet let v majetku KMV.
http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1343756311_cz_podnet_hotel_praha.pdf
Na konci srpna vydala ČTK zprávu, ve které je mj. uvedeno: ´Jednání o hotelu Praha se zúčastnili kromě zástupců KMV a magistrátu také odborníci z Národního památkového ústavu v Lokti. Výsledek jednání, tedy verdikt o zabezpečení budovy a následující postup, byl přijatelný pro všechny zúčastněné strany, uvedl Haidlmaier.´
Vzpomínaného jednání se kromě Antonína Haidlmaiera zúčastnili i Tomáš Karel a Miroslav Perout (oba NPÚ), za KMV předseda dozorčí rady Poděbradky Martin Hanzl. Výstupem ze setkání bylo podepsání (sic!) dohody o způsobu zabezpečení památky. Co bylo jejím obsahem? Zpráva ČTK říká, že: ´půjde například o vybudování provizorní střechy, která zabrání dalšímu zatékání do objektu.´
http://www.ceskenoviny.cz/regiony/karlovarsky/zpravy/kmv-musi-do-zimy-zajistit-v-kyselce-dum-praha-aby-dale-nechatral/833532
Z posledního vývoje je zřejmé, že památkáři nenařídí Mattonce zabezpečit střechu hotelu tak, aby do něho nezatékalo. Antonín Haidlmaier a Tomáš Karel podepsali návrh Mattonky, která řekla, že je střecha v havarijním stavu a je levnější ji sejmout a uložit do depozitu (pozn. srovnej s osudem Alžbětina pavilonu) a nahradit ji provizorní střechou. Ta bude později opět sejmuta a údajně nahrazena střechou novou.
Střecha hotelu Praha je zdravá a opravitelná, přesto má být sejmuta
Nezávislý uznávaný projektant - památkář Jiří Starý, který měl mj. na starost stavebně-konstrukční část projektu na opravu brněnské vily Tugendhat ve svém posudku z konce srpna říká: „Krov jako celek při statickém posouzení v nepoškozeném stavu vyhověl i v nepříznivých klimatických podmínkách lokality (vítr, sníh). Zdánlivá nevhodnost oddělení plných vazeb od krokevního systému se ukazuje jako přednost, oba konstrukční celky lze opravovat postupně za lokálního podepření.“
Shrnutí z posudku zde: http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1347484665_cz_shrnuti_z_posudku_jiriho_stareho_na_krov_hotelu_praha.pdf
Další uznávanou osobností, která protestuje proti záměru NPÚ v Lokti a karlovarského magistrátu je mistr tesař Petr Růžička, autor nového krovu na hradě Točník, podílel se na obnově gotického krovu na Staroměstské mostecké věži Karlova mostu: “Konstrukce krovu je relativně snadno opravitelná. Spoje jsou jednoduché, vzdálenosti mezi spoji dostatečně dlouhé na to, aby bylo možné aplikovat opravu poškozených prvků nastavením. Krov může být opraven na místě. V rámci kulturních památek v Kyselce se jedná o krov zcela výjimečný.“
Památkáři z Lokte uvěřili tendenčnímu posudku projektanta Martina Volného, který před několika lety vydal posudek, který konstatoval, že hotel Praha je v havarijním stavu a hrozí jeho zřícení. Nyní Martin Volný vydal účelový posudek, že krov hotelu Praha je natolik poškozený, že je neopravitelný. V obou případech jsou objednavatelem posudků Karlovarské minerální vody.
Petr Růžička ve svém stanovisku zaslaném řediteli NPÚ v Lokti Tomáši Karlovi píše: „Dobře dochovaný jednoduchý systém krovu je funkční a většina prvků je zcela nebo z větší časti zdravá, takže kvalitní opravou může být zachováno 3/4 autentických prvků krovu a krov jako systém zcela. Opačně vyznívající závěr posudku dodaného majitelem lze považovat buď za školometský a nekvalifikovaný nebo zpracovaný účelově.“ a podivuje se nad záměrem úředníků:„Je absurdní, že památkový ústav a magistrát, který má nařídit postup zabezpečovacích prací licituje s vlastníkem o tom, co bude obnoveno a co ne. Co je to za donucovací prostředek, když je to vzájemná dohoda s vlastníkem?“
Růžičkův dopis vedení NPÚ v Lokti zde:
http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1347483760_cz_vyzva_tesare_petra_ruzicky_k_npu.pdf
Pokud památkáři Mattonce ustoupí, kulturní památka bude poškozena
Krov samozřejmě lze nahradit novou kopií, ale bude to pouze inženýrské dílo svědčící o tom, že umíme postavit kopii krovu, avšak nejsme schopni jej opravit nebo se pokusit o jeho záchranu. Podobně poškozené krovy se dnes již opravují zcela zběžně, opravu musí provádět firma, která má s podobnou prací zkušenost. „Nelze opomenout, že hotel Praha je kulturní památka, jejíž součástí je také krov. Pokud by měl být bezdůvodně snesen, sníží to památkovou hodnotu hotelu jako celku. Má-li tomu dát zelenou úřad, který má zájem památek hájit, pak tu něco není v pořádku,“ řekl Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.
Postavte nad střechu provizorní zastřešení
Odborníci na památky Jiří Starý a Petr Růžička navrhují, aby nad stávající střechu hotelu Praha nařídil magistrát Mattonce instalovat provizorní střechu, která zastaví zatékání do objektu a navíc umožní, že dělníci budou moct postupně i v zimním období původní střechu opravovat. To se ale Mattonce nelíbí. Jimi navrhovaná necitlivá varianta bude stát 1,5 – 2 miliony korun. „Nevím, proč se úředníci ohlížejí na ekonomické zájmy Mattonky. Do současného stavu přivedl hotel Praha nezájem rodiny Pasquale. Navíc se vedení firmy stejně nechalo slyšet, že střechu obnoví, tak to udělají o dva roky dřív, než plánovali. Peníze na rekonstrukci střechy by stejně vynaložili. Pokud se jim víc peněz do památky investovat nechce a stále platí názor dona Alessandra Pasqualeho, že hotel Praha nepovažuje za památka, ASORKD znovu připomíná, že požádala KMV o převedení této památky na sebe,“ řekl Pavel P. Ries, prezident ASORKD s tím, že je zvláštní, proč se opravě střechy v průběhu letošní zimy Mattonka brání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ASORKD