„V Pardubickém kraji domácnosti v minulosti díky kotlíkovým dotacím vyměnily téměř 3000 kotlů. Teď přichází poslední možnost využít těch nejvýhodnějších dotačních podmínek pro nové zdroje tepla, které zlepší život nejen jednotlivým rodinám, ale díky lepšímu ovzduší i všem obyvatelům kraje. Takže není co rozmýšlet. Navíc zastaralé kotle 1. a 2. emisní třídy nebudou smět lidé od září roku 2022 vůbec používat,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Pardubický kraj vyhlásil první výzvu v roce 2015 a od té doby byl každý rok registrován velký zájem o pořízení ekologičtějšího zdroje tepla. „Prozatím se nám podařilo realizovat 3341 výměn kotlů za více jak 360 miliónů korun. Považuji tak tento projekt za velmi úspěšný. V páté výzvě je připraveno pro žadatele 176,4 miliónů korun. První peníze doputují k příjemcům na jaře příštího roku,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který zhodnotil také spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a systém podávání žádostí. „Ukázalo se, že využití krajských úřadů bylo pro příjem žádostí správné. Kraje sehrály a stále sehrávají velmi důležitou úlohu v rámci těchto dotací. Jsem také rád, že jsme postupně přešli na elektronický systém podávání žádostí, čímž jsme zamezili často nedůstojnému nocování před krajskými úřady. Dnes ale narážíme na problémy v rámci IT řešení, ale jsem přesvědčený, že se to našeho kraje týkat nebude, jelikož jsme v minulosti systém testovali na výraznější převis žadatelů,“ doplnil hejtman Netolický.
Toho doplnila krajská radní Hana Štěpánová, do jejíž gesce problematika kotlíkových dotací mimo jiné spadá. „Žádosti je možné vyplňovat pomocí aplikace na webových stránkách kraje od 4. září. Příjem žádostí bude zahájen 8. října v půl sedmé ráno a ukončen 30. října 2020. Z minulosti víme, že jen za první minutu od možnosti přihlášení se nám podařilo přijmout stovky žádostí a proto doporučuji připravit si formulář předem,“ informovala Hana Štěpánová.
Dotace se bude týkat výměny kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujícího emisní třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5 v rodinných domech na území Pardubického kraje. Nahradit je bude možné kotli na biomasu s ručním nebo automatickým přikládáním, tepelnými čerpadly, plynovými nebo kondenzačními kotli. Výše podpory se bude pohybovat v závislosti na novém tepelném zdroji od 95 do 120 tisíc korun. Ta může být dále navýšena o 7,5 tis. Kč. Veškeré informace lze dohledat ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva