Hláska jako nejvyšší bod renesanční památky nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Návštěvníci při dobré viditelnosti dohlédnou až na Orlické hory a Krkonoše, při horších rozptylových podmínkách se mohou zaměřit na architektonické dominanty města.
„Prostor jsme doplnili světelnými panely, které kromě zajímavých informací ukazují i unikátní historické fotografie Pardubic ze sbírek muzea a pozoruhodný vývoj okolní krajiny včetně toku řeky Labe. Návštěvníci tak spatří, jaký výhled z věže měli naši předkové, jak se za sto let proměnilo město i okolní krajina,“ popisuje novou instalaci ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Děti i dospělé zabaví originální kuličková dráha, která vede nástěnným modelem hlásky.
Stavebně-historický vývoj samotné věže návštěvníci uvidí na řezu stavbou, který je nakreslený na zdi. Hláska se stala dominantou pardubického zámku pravděpodobně na konci 16. století teprve poté, co Pernštejnové v roce 1560 prodali Pardubice Královské komoře a zámek získal přibližně současnou podobu. Stavební úpravy vedl architekt Ulrico Aostalii de Sala a byly při nich postaveny hláska i hodinová věž, přibližně v letech 1580 až 1600.
„Projekt reaguje na nárůst návštěvnosti vyhlídky na zámecké hlásné věži, který následoval po jejím celoročním zpřístupnění v roce 2019. Věřím, že zkulturnění prostoru a doplnění o informací vztahujících se k městu a krajině, kterou lze z věže pozorovat, zkvalitní návštěvnický zážitek a přiláká více turistů,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Vyhlídka na hlásce je přístupná celoročně – lze si koupit samostatnou vstupenku, nebo ji navštívit v rámci vstupenky na všechny výstavy a expozice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva