Poté, co na pardubickém Zámečku uctil památku obětí nacistického teroru, zavítal na jednání s hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro oblast školství Bohumilem Bernáškem. Právě školství a výuka němčiny, byly společně s investicemi německých společností v regionu hlavními tématy společného setkání.
„Velice si vážím návštěvy pana velvyslance v Larischově vile a na Zámečku, a to v době, kdy se společnost v celé Evropě stále více extremizuje. Proto je také nutné si připomínat tyto tragické události, které vedly k vyvraždění milionů lidí,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který velvyslance seznámil s plány na rekonstrukci Larichovy vily. „Samotná vila je bohužel v havarijním stavu, a proto se společně s Československou obcí legionářskou snažíme připravit opravdu důstojný prostor. Předběžné náklady celé rekonstrukce činí okolo 80 milionů korun. Jako kraj jsme připraveni se k záchraně této významné památky připojit v příštím roce částkou pěti milionů korun. Obdobné projekty jsou velmi hojně navštěvovány, a proto vnímáme nejen samotné pietní místo, ale také jeho možnou roli v oblasti cestovního ruchu,“ sdělil hejtman Netolický.
Duální systém vzdělávání
Zástupci kraje rámci jednání seznámil německého velvyslance se vzdělávací soustavou v České republice. Stěžejní debata se však vedla o spolupráci středních škol a zaměstnavatelů, jelikož tématem, které je současnou samosprávou kraje považováno za stěžejní. „Jednou z našich priorit v oblasti vzdělávání je zavádění prvků duálního systému, který má v Německu dlouholeté kořeny, a proto se snažíme i v komplikovaném legislativním prostředí aplikovat alespoň jeho prvky a řešit individuální spolupráci vybraných škol a společností,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V některých evropských zemích je garantem odborného výcviku učňů výrobní firma. Nejinak je tomu právě v Německu, odkud se snažíme získávat zkušenosti a podněty.“ uvedl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek, který dále informoval pana velvyslance o velmi dobře fungující spolupráci německé firmy Schaeffler ( dříve INA ) s odbornými školami v Lanškrouně a ve Svitavách.
Výuka němčiny a spolupráce škol
Druhým ze zásadních témat setkání byla výuka německého jazyka na školách v Pardubickém kraji. „Velvyslanectví dlouhodobě podporuje výuku němčiny i kvůli tomu, že je často žádána i zaměstnavateli s německým kapitálem, kterých je také v našem kraji celá řada. Je vidět, že tento jazyk je populární nejen v příhraničních oblastech, ale motivace pro jeho výuku je způsobena i lepší možností pracovního uplatnění,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Po angličtině je němčina v letošním školním roce druhým nejčastěji vyučovaným cizím jazykem s více než pěti a půl tisíci žáky. Důležité sdělení je, že podíl výuky německého jazyka v našich středních školách v současné době vzrůstá,“ řekl krajský radní Bohumil Bernášek s tím, že řada škol v regionu má navázané kontakty s německými partnerskými školami. „Například SOŠ a SOU v Třemošnici zorganizovalo v listopadu 2017 v rámci programu Erasmus+ výjezd žáků do německé Jeny. Jedním z dlouhodobě fungujících příkladů je SŠ zahradnická a technická Litomyšl, která od roku 1996 spolupracuje s německou školou Staatliche Fachoberschule und Berufsoberschule Triesdorf, kde vždy probíhá týdenní oboustranná výměna žáků, kdy se studenti účastní výuky a odborných exkurzí,“ doplnil Bernášek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva