V současné době ji kraj využívá pro své sociální zařízení Domov na zámku Bystré. V rámci transformace sociálních služeb ale budou klienti v příštích letech využívat sociálních služeb v jiných, moderních objektech a zámek opustí. V areálu zůstane pro sociální služby pouze jeden modernizovaný objekt.
„Je to stejná situace jako s hradem Rychmburk,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který má na starosti majetek Pardubického kraje. „Tady máme jen o trochu více času, předpokládáme, že v roce 2021 bude na zámku posledních 8 klientů, jejichž umístění budeme řešit. Zároveň ale nechceme zámek a celý areál jen tak opustit. Je to památka, která leží v nádherné krajině, má návaznost na další turistické cíle a také má nezanedbatelný společenský význam pro obec a místní občany.“
Domov na zámku Bystré poskytuje pobytové, terénní a ambulantní sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením. „Spolu s vedením domova se společně snažíme vzdálit od formy bývalých ústavních zařízení,“ vysvětluje radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „V chráněném bydlení už je nyní 15 klientů z Bystrého, dalších 19 lidí žije v nájemních bytech s podporou samostatného bydlení. Do sociálně terapeutických dílen dochází 15 lidí, kteří tu nacházejí uplatnění. Snažíme se, aby se život lidí s mentálním postižením přiblížil běžnému způsobu života,“ dodává Šotola.
Zástupci kraje proto rozhodli o ustavení pracovní skupiny pro další využití zámku Bystré. „Pozveme zástupce místní samosprávy, mikroregionu Poličsko, privátního sektoru i památkářů. Uvažujeme také podobně jako u Rychmburku o využití nápadů studentů architektury pod odborným vedením jejich profesorů na ČVUT. V případě Rychmburku už máme první výstupy, které budeme chtít veřejně prezentovat,“ uvádí Roman Línek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva