Předseda Sněmovny Radek Vondráček vyjádřil pokračující silnou podporu Izraele českou politickou reprezentací a popsal otevření Českého domu a diplomatického zastoupení v Jeruzalémě jako postupné kroky k přesunu české ambasády do Jeruzaléma. Jde o jeden z hlavních cílů největší Meziparlamentní skupiny přátel Izraele v Parlamentu ČR. Její předseda Miloslav Janulík označil oslavu „Dne Jeruzaléma s českou vlajkou na našem úřadě za tak trochu i náš malý český zázrak“.
Peter Kremský, předseda Skupiny spojenců Izraele v NR SR, věří „v rozšíření diplomatického zastoupení SR v Jeruzalémě“ i v obnovení společné česko-slovenské tradice podpory Izraele, protože Československo zřídilo konzulát v Jeruzalémě již v roce 1926 a T.G. Masaryk byl prvním státníkem, který navštívil Jeruzalém.
Velvyslanci Izraele v ČR a SR, Daniel Meron a Boaz Modai, vyjádřili izraelský vděk za historickou pomoc Československa i za neutuchající podporu nyní již dvou významných přátel v srdci Evropy. Společně se starostou Jeruzaléma Moše Lionem připomněli tři tisíce let izraelské historie od založení Jeruzaléma králem Davidem, bezpočet modliteb Židů za jeho obnovu během období jejich pronásledování i „slavnostní slib Izraele zajistit svobodný přístup na svatá místa každého náboženství“.
Závěrečný zvuk biblického nástroje - šofaru
Zazněla varování před podporou terorismu i hrubým zkreslováním izraelské a blízkovýchodní historie ze strany mnoha evropských politiků a médií. Peter Švec, předseda ICEJ Slovensko, připomněl, že se za pravdu postavili „křesťané z různých denominací a národů, kteří suplovali nedostatek odvahy svých vlád a roku 1980 mezi prvními veřejně deklarovali a uznali právo Izraele vyhlásit Jeruzalém za svoje hlavní a nedělitelné město“.
Změnu politiky EU, aby byla realističtější a pravdivější ve vztahu k Izraeli, si přeje i Igor Rintel, podpředseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku.
O židovském údělu niterně spojeném s Jeruzalémem, který hraje „klíčovou roli v tom, jak Židé po celém světě vnímají Izrael a sami sebe“, procítěně promluvili Jefim Fištejn a Tomáš Kraus.
Michal Pacovský připomenul, k jak enormnímu rozvoji Jeruzaléma došlo od jeho sjednocení v roce 1967, a vyzval ke společnému rozvíjení hodnot a projektů podporujících život, jako je výsadba stromů a ochrana vod, pro pokojnou budoucnost na základě odpuštění.
Konference končila výzvou předsedy ČSPI Karla Sedláčka: „Pevně doufám, že důstojné připomenutí Dne Jeruzaléma zapustí své pevné kořeny v obou parlamentech našich zemí a impuls z České a Slovenské republiky nalezne odezvu i v dalších zemích.“
Konferenci na oslavu Dni Jeruzaléma organizovala Meziparlamentní skupina přátel Izraele ČR-Izrael ve spolupráci s Českou společností přátel Izraele.
Pro CSPI zpracovali: Jiří Čihulka, Kateřina Čihulková, Peter Švec
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva