Kraj po červencovém slavnostním převzetí pevnosti chystá první zatraktivnění pevnosti. Nejedná se ale jen o kosmetické úpravy. Změny by měl doznat nejen celý komplex krytů a podzemních chodeb, ale i vstupní hala, zázemí pro zaměstnance a sály s expozicemi. V plánu je revitalizace návštěvnické trasy včetně rozšíření prohlídkového okruhu. Dále chce kraj zajistit také bezbariérový přístup a vybudovat výtah do podzemní části pevnosti. Toto ovšem záleží na podmínkách s ohledem na pozici a vlhkost objektu. Celkově se bude jednat o významnou investici.
„Dobrošovská pevnost je naše jediná národní kulturní památka a musíme o ni dobře pečovat. Získali jsme ji do vlastnictví a správy poměrně nedávno, ale už teď chceme, aby se rozvíjela, a k tomu máme právě teď i příležitost v podobě vhodného dotačního programu,“ hodnotí záměr náměstek hejtmana a radní pro oblast regionálního rozvoje Otakar Ruml.
Kraj bude totiž usilovat o peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Předmětem projekčních prací budou objekty dnešního návštěvnického okruhu - sruby Zelený a Můstek - i další objekty jako Jirásek a Jeřáb. Součástí revitalizace by měla být i nová expozice v sálech, která by předváděla dobové vybavení pevnosti. K tomu všemu chce kraj zrealizovat i výstavbu odpovídajícího občerstvení a dětského hřiště.
Samotný projekt vstupní haly se zázemím má prozatím dvě varianty. Buď rekonstrukci, nebo demolici stávající haly, která s pevností sousedí. Očekávaný celkový rozpočet projektu je 40 až 50 milionů korun včetně DPH.
Pevnost vznikla na obranu národa před druhou světovou válkou, za protektorátu byla uzavřena. První návštěvníci do ní vstoupili 1. května 1969. Pevnostní systém Dobrošov je od roku 1995 národní kulturní památkou. Provozuje ho už několik desetiletí Regionální muzeum v Náchodě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva