Pobočky ELLIS včetně CIIRC ČVUT oficiálně zahájily svou činnost

20.09.2020 14:50 | Zprávy

Evropská laboratoř učících se a inteligentních systémů – ELLIS – otevírá 30 výzkumných poboček (ELLIS Units) v předních institucích po celé Evropě. Pražská ELLIS Unit se nachází na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Pobočky ELLIS včetně CIIRC ČVUT oficiálně zahájily svou činnost
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Virtuálním setkáním (ZDE) zahájilo v úterý 15. 9. svou činnost 30 poboček Evropské laboratoře učících se a inteligentních systémů – ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Pobočky - ELLIS Units - se nachází ve 14 evropských zemích a zahrnují instituce jako Oxfordskou univerzitu, ETH Curych, Institut inteligentních systémů Maxe Plancka v Tübingenu a další. Mezi tyto instituce se řadí i Český institut informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC ČVUT), na kterém se nachází jediná česká pobočka - ELLIS Unit Prague. ELLIS Units rozhodujícím způsobem přispívají k zajištění evropské suverenity a vedoucího postavení v oblasti výzkumu moderní umělé inteligence.

„Dnešek je oslavou dynamického rozvoje, kterým iniciativa ELLIS prošla od svého založení před pouhými dvěma lety,“ uvedl Bernhard Schölkopf, spoluzakladatel ELLIS a ředitel Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy v německém Tübingenu, kde také jedna z poboček ELLIS sídlí. „Prvních 17 poboček bylo oznámeno (včetně ELLIS Unit Prague) na konci roku 2019, letos jsme přidali do sítě dalších 13. Konsolidací společného úsilí přispějí pobočky ELLIS k tomu, aby Evropa mohla konkurovat světovým hotspotům umělé inteligence, zejména USA a Číně. Společně ELLIS Units vytvářejí nové příležitosti pro spolupráci vědců z celé Evropy a jsou pevným základem pro rozvoj umělé inteligence, která je v souladu s hodnotami otevřené evropské společnosti.“

Česká ELLIS Unit Prague je založena na vědcích, kteří přišli do CIIRC ČVUT ze zahraničí a vedou zde excelentní týmy OP VVV zabývající se výzkumem v různých oblastech umělé inteligence – Josefu Šivicovi, Josefu Urbanovi a Robertu Babuškovi. První dva jmenovaní jsou i nositelé prestižních ERC grantů. Dále českou pobočku tvoří Tomáš Pajdla, který na CIIRC ČVUT vede skupinu aplikované algebry a geometrie, Tomáš Mikolov, který se z prestižních výzkumných pozic ve společnostech Facebook či Google vrátil do Česka a na CIIRC ČVUT se se svým týmem věnuje výzkumu obecné umělé inteligence a Torsten Sattler, který přišel na CIIRC ČVUT ze Švédska a věnuje se počítačovému vidění. Tito vědci a jejich výzkumné týmy jsou základem pro nastavení aktivní spolupráce nejen v rámci ELLIS, ale i s organizacemi a vědeckými týmy v České republice a pro vytvoření prostředí, které bude dlouhodobě atraktivní a schopné přilákat do České republiky vědce ze zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

10:34 DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na základě rámcové smlouvy se společností Bozankaya uzavřené leto…