Počty syslů na Rané se zvyšují

01.10.2015 18:33 | Zprávy

V Českém středohoří se začíná opět dařit syslům obecným. Na Rané a letišti Hrádek, kde tady syslové žijí, se totiž již několik let hospodaří tak, aby to těmto ohroženým hlodavcům co nejvíce vyhovovalo. Letos se tu celkový počet syslů odhaduje na 730 jedinců, což je zhruba 15 % české populace.

Počty syslů na Rané se zvyšují
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Díky projektu LIFE+ a norským fondům můžeme na obou lokalitách vyřezávat dřeviny, kosit a pást, podobně jako se tu hospodařilo v minulosti. To syslům vyhovuje, jejich počet se dle odhadů z monitoringu zvýšil o 280 kusů za posledních 5 let. Protože vrch Raná sousedí s letištěm Hrádek, pokusili jsme se roku 2013 o propojení obou míst travnatým spojovacím pásem. Ten už byl letos syslové obsadili minimálně do poloviny,“ vysvětluje Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních 33-35 lokalitách. Počet syslů se k letošnímu roku odhaduje na cca 4300-4900 jedinců.

Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po II. světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců.  Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně kromě Českého středohoří na letištích v Mladé Boleslavi – Bezděčíně, ve Vyškově a v Brně - Medlánkách. Aby sysel z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR také speciální záchranný program [2]. 

Poznámky:

[1] Projekt LIFE+ je zaměřen na ochranu jedinečných stepí lounského středohoří. Šetrné hospodaření, které na nich Agentura ochrany přírody a krajiny, Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří  podporuje, by mělo zajistit, že stepi budou i nadále poskytovat domov ohroženým rostlinám a živočichům jako jsou kavyly, sysli či celá škála motýlů. Více o projektu: www.nature.cz/life

[2] Více na www.zachranneprogramy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 15,3  GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

19:11 ČEZ: 15,3 GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

Číslo týdne