Podpora průmyslového výzkumu vede k vysokým přínosům pro ekonomiku a konkurenceschopnost

26.10.2012 14:11 | Zprávy

V reakci na stažení návrhu rozpočtu na rok 2013 z jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a jeho připravované přepracování vydáváme následující stanovisko.

Podpora průmyslového výzkumu vede k vysokým přínosům pro ekonomiku a konkurenceschopnost
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Ze sdělení ministra financí plyne, že jednou z oblastí, kde bude nezbytné krátit finanční prostředky na příští rok, je oblast výzkumu a vývoje.

Podnikatelská veřejnost, reprezentovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR a Asociací výzkumných organizací, chápe složitou situaci, ve které se nachází vláda a ministr financí v souvislosti s předkládaným rozpočtem. Kategoricky však odmítáme, aby se situace řešila na úkor finančních zdrojů, věnovaných na podporu inovací a pro-růstových opatření.

V minulých měsících podnikatelé velmi přivítali prorůstová opatření vlády, zejména Exportní strategii ČR a Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti, které vládě předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ekonomika ČR, malá, otevřená a zaměřená na export, nezbytně potřebuje inovační impulzy tak, aby čeští podnikatelé úspěšně obstáli v mezinárodní konkurenci. Podpora vlády aplikovanému výzkumu a vývoji, zejména průmyslovému vývoji, takovým impulzem je.

Ze statistických údajů, které zveřejnil Český statistický úřad v září t.r. vyplývá, že ze 100 korun z veřejných výdajů vložených do výzkumu v podnicích vzniká přínos ve výši 260 korun, což je vůbec nejefektivnější způsob podpory výzkumu a vývoje v ČR. Ve všech ostatních výzkumných organizacích je tento přínos významně nižší. Uznáváme význam základního výzkumu, který může vést v průběhu mnoha let až k takovým excelentním výsledkům, jako jsou přínosy týmu prof. Holého. Zdůrazňujeme však, že přínos z výsledků průmyslového výzkumu a inovací se v ekonomice projeví velmi rychle, v průběhu několika let. Na podporu tomuto výzkumu je proto třeba nahlížet jako na protikrizové opatření.

Za prioritní považujeme, aby podpora průmyslovému výzkumu a vývoji byla zachována a podniky, které provádějí výzkum a inovují své procesy a produkci byly co nejvíce podporovány. Za nezbytné považujeme zvýšení celkové efektivnosti prostředků vynakládaných na VaVaI a nastavení takových motivačních činitelů, které velmi účinně propojí výzkumné organizace a vysoké školy s průmyslovou a aplikační sférou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

13:28 MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

Pražští radní schválili vyhlášení programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí…