Cílem projektu je zastřešit a zvýšit povědomí o akcích organizací zabývající se bezpečností silničního provozu a tím i výrazně a trvale snížit počet úmrtí a vážných zranění na evropských silnicích. Aktivita je v souladu s hlavními cíli Národní strategie bezpečnosti silničního provozu v České republice do roku 2020, kde Policie ČR společně s dalšími subjekty přispívá svojí činností ke snížení smrtelných následků dopravních nehod. „Policie ČR provádí v rámci výkonu své služby i prevenci a osvětu u všech účastníků silničního provozu. V daném období se do projektu aktivně zapojíme realizací dopravně bezpečnostní akce TISPOL, která bude probíhat na území celé České republiky, se zaměřením na neoprávněné používání hovorového a záznamového zařízení řidičem během jízdy. Právě nevěnování se plně řízení vozidla je jedna z hlavních příčin všech dopravních nehod, včetně těch s tragickými následky,“ říká policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D, který nad projektem EDWARD převzal záštitu.
Významné pražské osobnosti a odborníci zabývající se bezpečností silničního provozu v rámci evropského dne zahájí výstavu sedmnácti andělů. Smyslem výstavy je, aby si každý uvědomil, kolik lidí každoročně zemře v pražských ulicích při dopravních nehodách. Andělé představují stejný počet zemřelých účastníků silničního provozu právě na území hl. m. Prahy v roce 2017. Jedenáct andělů s botami kolem pomyslného krku symbolizuje zemřelé chodce. Tři s diskem na křídlech představují motoristy, dva s pneumatikami motorek motorkáře, anděl s cyklistickým kolem cyklisty. Každý anděl je označen tabulkou se základními informacemi o konkrétní dopravní nehodě. Výstava vznikla pod záštitou náměstka primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času Petra Dolínka, MČ Prahy 1 ve spolupráci s odborem rozvoje a financování Magistrátu hl. m. Prahy. Anděly vytvořili studenti SPŠ Dopravní a.s. v Motole pod vedením paní MgA. Michaely Frankové. Veřejnou venkovní výstavu andělů, v jižní části Karlova náměstí ve druhém pražském obvodu, ve středu 19. září v 11,30 hodin, za Policii České republiky zahájí ředitel služby dopravní policie plk. Ing. Tomáš Lerch. „Ztvárnění obětí dopravních nehod, tak jak je pojali středoškoláci, považuji za inovativní a etickou formu sdělení, jak upozornit na tragické nehody nejzranitelnějších účastníků silničního provozu. Kéž by samotná výstava, ale i slib bezpečnosti, vyvolaly v účastnících silničního provozu zamyšlení nad vlastní bezpečností,“ dodává.
Výstava bude doplněna i takzvanými „živými anděly“, kteří budou chodcům rozdávat leták s informacemi o elektronickém podepsání slibu bezpečnosti. Do projektu EDWARD se může zapojit opravdu každý obyvatel České republiky, složením elektronického slibu „Můj slib bezpečnosti na silnici“ (ZDE), čímž se sám před sebou zavazuje k bezpečnému, zodpovědnému a ohleduplnému chování v silničním provozu a symbolicky se připojuje ke všem těm, kterým bezpečnost nejenom na českých silnicích není lhostejná.
V Praze se ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy a organizací Čistou stopou Prahou (ZDE) uskuteční několik akcí, které podpoří bezpečné chování účastníků silničního provozu. Jednou z nich je i „Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty v areálu Muzea Policie ČR“, Ke Karlovu 1, Praha 1, který již po čtrnácté probíhá v rámci Evropského týdne mobility. Pro návštěvníky je tak připraven zábavný vzdělávací program o bezpečnosti chodců a cyklistů, který se z černého divadla a nácviku teorie, přenese až do jízd zručnosti na dopravním hřišti za účasti příslušníků Policie ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva