Policie ČR: Bezpečně na vodě

04.08.2019 8:45 | Zprávy

Preventivní projekt doprovází bezpečnostní opatření „VODA 2019“

Policie ČR: Bezpečně na vodě
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Policie České republiky využívá v mnoha spravovaných bezpečnostních oblastech různé preventivní nástroje. Prevence je vždy efektivnější než sběr statistických dat o počtech utonulých, zraněných, nebo sankcionovaných osob.

Projekt s názvem „Bezpečně na vodě“ odstartoval společně s již zmíněným bezpečnostním opatřením, které si klade za cíl, zvýšit bezpečnost na vodních tocích a vodních plochách na území celé České republiky. Akce byla spuštěna 1. června 2019 a končí dne 30. září 2019, kdy budou k dispozici výsledky celého bezpečnostního opatření.  V rámci Policie ČR se historicky jedná o první preventivní projekt týkající se bezpečnosti na vodě.

Od roku 2016 realizuje Policie České republiky bezpečnostní opatření s názvem „VODA“. Svoji pozornost policisté v těchto celorepublikových bezpečnostních opatřeních zaměřují na odhalování protiprávního jednání ve vztahu k tzv. vůdcům plavidel a provozem plavidel na vodních cestách. Při bezpečnostním opatření „VODA 2018“ policisté odhalili celkem 169 přestupků podle zák. č.114/1995 Sb o vnitrozemské plavbě a jeden trestný čin (alkohol 1,32‰). V předchozích letech to bylo podobné. Hlavní koordinátor tohoto bezpečnostního opatření Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR se rozhodl více přiblížit veřejnosti a pravidelně je seznamovat s pravidly a možnými riziky pohybu a pobytu u vody a na vodních tocích.

Preventivní projekt je zaměřen na dvě hlavní cílové skupiny:
osoby pohybující se na různých typech plavidel (vůdci plavidel),
osoby využívající vodních toků a ploch pro pobyt a rekreaci (plavci, rodiče s dětmi).

Tomu odpovídá pořízený materiál. Na pořízeném materiálu se podílela řada partnerů. Samotný fakt, že v České republice není mnoho aktivit zaměřených na bezpečný pobyt u vody, zmobilizoval níže uvedené subjekty:

MINISTERSTVO VNITRA ČR,
ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA MINISTERSTVA VNITRA ČR,
CENTRUM PÉČE O DĚTI A RODINU, Z.S. (www.bezpecnedetstvi.cz),
SPORTOVNÍ POLICEJNÍ SPOLEK PREZIDIUM PRAHA,
HIKO SPORT, s.r.o.
Tým metodiků Ředitelství služby pořádkové policie zpracoval brožurky ve dvou jazykových mutacích, v anglickém a českém jazyce.  Dvanáct tisíc brožurek se základními pravidly plavebního provozu a bezpečného pobytu u vody je již v současné době distribuováno mezi rekreanty včetně zahraničních turistů na všech 14 krajských ředitelstvích Policie ČR.

Dalším edukativním materiálem jsou třI grafické banery „bezpečného pobytu u vody“, které umisťují policisté v rámci preventivních akcí v blízkosti vodních ploch a toků se zvýšeným pohybem plavců. Policisté zvolili sdělnou a srozumitelnou grafickou podobu pro širokou veřejnost včetně dětí. Grafiku věnoval zapsaný spolek Centrum péče o děti a rodinu.

V letošním roce je aktuální otázka alkoholu na vodě a to hlavně ve vztahu k vodákům. Senát ČR vrátil v květnu 2019 návrh tolerance alkoholu na vodě PS Parlamentu ČR a spojil jeho schválení s prolomením nulové tolerance u cyklistů. I z popsaných důvodů byl zařazen do propagačních předmětů jednorázový alkohol tester. Z rukou policistů obdrží vůdci plavidel, více jak tři tisíce alkohol-testerů, jež jim pomohou zjistit před vyplutím, zda mohou řídit plavidlo, aniž by porušili platný zákon.

Poslední předmět související s projektem „Bezpečně na vodě“ finančně podpořila Zdravotní pojišťovna MV ČR 211 ve spolupráci se Sportovním spolkem Policejního prezidia. Jedná se o materiál, kterým je nově nyní vybavena asi padesátka policejních vozidel. Házecí pytlík „PROOF“ společnosti HIKO SPORT, s.r.o. umožní policistům rychlou a bezpečnou záchranu tonoucích. Přednostně se pytlíky distribuovaly do míst s vodními plochami a vodními toky, kde je zvýšený pohyb plavců.

Celá preventivně-bezpečnostní akce bude ukončena k 30. září 2019, kdy budou k dispozici kompletní výsledky včetně statistických údajů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Akce „Hunter“ odhalila masivní daňový únik při dovozu elektroniky

16:08 Finanční správa: Akce „Hunter“ odhalila masivní daňový únik při dovozu elektroniky

Finanční úřad pro hlavní město Prahu ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně realizoval v závěru …