Informace o fenoménu nazývaném „Modrá velryba“ jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.
Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.
Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů.
Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí.
Obecný článek „Insafe“, což je síť „Center bezpečnějšího internetu“ (Safer Internet Centers) a je spolufinancována Evropskou Unií:
https://www.betterinternetforkids.eu/web/portal/practice/awareness/detail?articleId=1746692
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva