Povodí Labe chce letos získat územní rozhodnutí pro poldr v Mělčanech

07.07.2017 14:59 | Zprávy

Podnik Povodí Labe, který plánuje stavbu suchého poldru v Mělčanech na Rychnovsku, chce do konce letošního roku získat územní rozhodnutí. ČTK to řekla mluvčí státní firmy Jana Burianová, která nechtěla odhadovat, kdy by výstavba nejdůležitějšího protipovodňového opatření v hradeckém kraji mohla začít. O výstavbě v Mělčanech se hovoří od ničivých záplav, které v roce 1997 a především o rok později zasáhly Královéhradecký kraj.

Povodí Labe chce letos získat územní rozhodnutí pro poldr v Mělčanech
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

"Stále čekáme na vydání výjimky ze zvláštní ochrany živočichů, což má na starosti Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Následně to doložíme do žádosti o územní rozhodnutí do Dobrušky a snad už by jeho vydání nemělo nic bránit. Plán je takový, že bychom ho mohli získat do konce roku," řekla Burianová.

Podnik již dříve uvedl, že by stavba poldru mohla začít v druhé půlce roku 2019 a dokončena by mohla být v roce 2021. Podle původních plánů by výstavba poldru zhruba tři kilometry nad Dobruškou měla stát asi půl miliardy korun.

Povodí původně plánovalo v Mělčanech stavbu údolní nádrže, se kterou však nesouhlasili ekologové. Výstavba suché retenční nádrže je připravovaná od roku 2001. Povodí Labe již v minulosti územní rozhodnutí získalo, ale v polovině prosince 2015 ho hejtmanství zrušilo, protože nebylo v souladu s územním plánem Dobrušky.

Značné škody v roce 1997 způsobila velká voda, která vnikla z Orlice protrženou protipovodňovou hrází do severovýchodní části Hradce Králové, kde zaplavila domky, univerzitní koleje, silniční okruh či všesportovní stadion. Povodí Labe ve městě provedlo rekonstrukci a výstavbu nových protipovodňových hrází za zhruba 63 milionů korun, celkem bylo opraveno a postaveno 12 kilometrů hrází, vznikl také poldr pro zachycení přívalové vody v prostoru čtvrti Věkoše.

Povodně v roce 1997 zasáhly i další města a obce podél řeky Orlice, například v Čermné nad Orlicí voda zatopila 60 domů a pět desítek lidí muselo být evakuováno. "Škody po povodni jsou odstraněné, na obci to vůbec není vidět, ale po zpracování studie odtokových poměrů se žádné protipovodňové opatření, které by vodě zabránilo se dostat do vesnice, neudělalo," řekl starosta Čermné David Joska. Dodal, že od roku 1997 Orlice v obci žádné závažné škody nezpůsobila.

Daleko ničivější záplavy než v roce 1997 postihly hradecký kraj o rok později. Letní záplavy zasáhly území o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních v okresech Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Zaplaveny tam byly tři desítky obcí. Během těchto záplav utonulo šest lidí, jeden záchranář zahynul při dopravní nehodě. Záchranáři evakuovali téměř 2000 obyvatel. Celkové škody činily dvě miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

11:27 Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

Úspěšný seriál Mistři medicíny se v lednu vrací na obrazovky. Divákům nabídne třináct portrétů špičk…