Setkání se uskutečnilo v prostorách Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislavě. Na meetingu byli přítomni odborníci z řad Ministerstva zemědělství, Lesů ČR, starostové obcí, Agentury ochrany přírody a krajiny, CHKO Záhorie, Českého rybářského svazu a další. Povodí Moravy s.p. jako jeden z 22 projektových partnerů Danube Floodplain společně se třemi slovenskými projektovými partnery – Slovenský vodohospodárský podnik, štátny podnik, Výskumný ústav vodného hospodárstva a Global Water Partnership Central and Esatern Europe, zajistili organizační průběh i náplň setkání.
V dopoledních hodinách probíhalo seznámení zainteresovaných subjektů s projektem, s oblastí řeky Morava, dále byl představen návrh záplavových území na slovenské části řeky Dunaj a prezentace pilotní oblasti soutoku řek Morava a Dyje. V odpoledních hodinách se konal interaktivní workshop s tématem hodnocení ekosystémových služeb. Účastníci byli rozděleni do tří skupin dle náhodného výběru a společně pracovali na charakteristice ekosystémových služeb v dané lokalitě. Své poznatky zaznamenali na mapový podklad a pracovních listů, které budou dále zpracovávány.
Cílem setkání bylo především seznámit zainteresované subjekty s projektem, získat povědomí o jejich postoji a zpětnou vazbu vůči projektu Niva Dunaje, což se bez pochyby podařilo.
Projekt Danube Floodplain je implementovaný v rámci mezinárodní spolupráce programu Interreg-Dunajský nadnárodní program a účastní se ho celkem 22 institucí z 10 různých zemí povodí Dunaje. Jeho hlavním cílem je snížení povodňového rizika prostřednictvím záplavových území. Jedním z pilotních území je i oblast řeky Morava. Očekávanými výstupy a tedy i prostředky pro naplnění cíle jsou:
- Příručka o renaturaci a ochraně říčních niv v povodí Dunaje, zaměřená především pro vodohospodářské pracovníky.
- Strategické pokyny pro řízení udržitelných říčních niv Dunaje, obsahující klíčový manuál pro širší veřejnost.
- Plán povodí Dunaje obsahující dohodnuté následné kroky k realizaci projektů v oblasti říčních niv.
Celková výše financování projektu činí 3,67 milionu EUR. Z této částky je 151 tisíc EUR určeno pro pilotní oblast řeky Moravy na území České republiky.
Bližší informace naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva