Povodí Odry: Prázdnění vodní nádrže Baška bylo úspěšně dokončeno

04.11.2022 21:44 | Tisková zpráva

Povodí Odry ve spolupráci s Českým rybářským svazem a studenty Ostravské univerzity ukončilo prázdnění vodní nádrže Baška, kterou čeká rekonstrukce. Společnými silami se podařilo eliminovat ztráty na rybách a mlžích, jež byli převezeni do vodní nádrže Olešná. Dno nádrže je v současnosti pokryto vrstvou bahna, které může být nebezpečné. Proto žádáme všechny, aby do vypuštěné nádrže nevstupovali.

Povodí Odry: Prázdnění vodní nádrže Baška bylo úspěšně dokončeno
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry

„Díky dobré spolupráci  našich zaměstnanců pod vedením Tomáše Marka s Českým rybářským svazem, zejména Jiřím Širůčkem, při slovu rybí obsádky a současně se studenty Ostravské univerzity pod vedením doc. Bohumira Lojkáska a Dr. Stanislava Ožany, kteří provedli záchranný sběr mlžů, konkrétně škeble říční a velevruba malířského, se nám podařilo eliminovat ztráty na biologicky cenných vodních organismech nádrže,“ informoval technický ředitel státního podniku Povodí Odry Břetislav Tureček.

Vypouštění vodního díla Baška bylo zahájeno 17. října sběrem mlžů a dokončeno 29. října slovením necelých 4 tun ryb a sesbíráním více než 23 tisíc mlžů o váze přes 820 kg. Výlov ryb, ač byl plánován na pozdější termín, musel být proveden o víkendu, s ohledem na rychlý pokles hladiny v důsledku dlouhodobě suchého počasí. Pro snížení případného rizika ztrát na rybách, které se při vypouštění nádrže dostaly do řeky Ostravice, vodohospodáři preventivně zvedli odtok z vodního díla Šance.

„V současnosti je zátopa VD Baška slovena a ryby byly převezeny do nádrže Olešná. Dále probíhá průběžný elektroodolov ryb v potoce Baštice od hráze nádrže až po soutok s Ostravicí a ryby jsou průběžně převáženy do nádrže Olešná.  Předpokládáme, že v roce 2025 dojde opětovně k zarybnění vodního díla Baška,“ uvedl jednatel Českého rybářského svazu, Rostislav Trybuček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Obezita u dětí

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, nejste zastánkyně změny stravování dětí ve školách. Zajímalo by mě, jak byste vy a ANO přistupovali k problému, že je čím dál víc obézních dětí? Nebo byste to vůbec neřešili a nechali to primárně na rodičích?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava se zapojila do Noci práva 2025

7:46 Zoo Ostrava se zapojila do Noci práva 2025

Ve dnech 5. a 6. března 2025 se ve vybraných městech České republiky uskuteční už šestý ročník Noci …