V oblasti migrace česká vláda podporuje naplňování dohody EU-Turecko, která pomohla výrazně snížit počet uprchlíku, přicházejících do Řecka. Podporu vlády mají rovněž tzv. migrační kompakty s třetími zeměmi, které pomohou zpomalit a zastavit nelegální migrační tlaky. Za prioritu pro budoucí reformu EU považuje Česká republika posílení společné evropské obrany a bezpečnosti.
Vláda ČR prosazuje plné využití potenciálu Společné obranné a bezpečnostní politiky nad rámec dnešního stavu. Česká republika rovněž souhlasí s budováním Evropské bezpečnostní a obranné unie a dalším rozvojem spolupráce s NATO. Premiér Bohuslav Sobotka dnes zdůrazní potřebu urychleného postup při zajištění využitelnosti Bojových uskupení EU (EU Battlegroups), k němuž ČR už předložila konkrétní návrhy. Detailní pozici české vlády k posílení obranné a bezpečnostní dimenze EU najdete v příloze tohoto e-mailu.
Dalším bodem summitu bude debata o prodloužení fungování Evropského fondu pro strategické investice, v bloku o hospodářském a sociálním rozvoji se lídři EU dotknou také iniciativ zaměřených na podporu mládeže.
Další body programu budou patřit vnějším vztahům, a to situaci v Sýrii a dokončení ratifikačního procesu Asociační dohody EU-Ukrajina v Nizozemsku. ČR podporuje rychlé dokončení ratifikace Asociační dohody s Ukrajinou.
Jednání Evropské rady bude předcházet tradiční koordinace zástupců zemí Visegrádské skupiny. Ve čtvrtek večer se uskuteční neformální setkání ve formátu EU27, během kterého budou zástupci států jednat o procesu budoucího vystoupení Velké Británie z EU. O procesu brexitu jednal již včera český premiér Bohuslav Sobotka s hlavním vyjednavačem Evropské komise pro vystoupení Velké Británie z EU Michelem Barnierem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva