Premiér Sobotka požádal předsedu EK o lepší výměnu informací ohledně migrace mezi EU a západobalkánskými zeměmi

08.03.2016 22:20 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka oslovil dopisem předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera s výzvou, aby navrhl opatření, která zlepší výměnu informací v oblasti migrace s nečlenskými státy EU na Balkáně.

Premiér Sobotka požádal předsedu EK o lepší výměnu informací ohledně migrace mezi EU a západobalkánskými zeměmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Cílem iniciativy premiéra Sobotky je, aby západobalkánské státy mohly v odpovídající míře využívat data, včetně příslušných unijních databází, související s identifikací žadatelů o azyl a osob, které byly zadrženy při nezákonném překročení hranice Unie.

Premiér Sobotka tak učinil v rámci podpory společného evropského řešení migrační situace a v návaznosti na únorový summit V4 a diskusi premiérů zemí Visegrádské skupiny s prezidentem Makedonie. Předseda Komise Juncker tento požadavek přivítal a českému premiérovi potvrdil, že v nejbližší době předloží návrhy reflektující tento námět.

„Na základě diskuse na pražském summitu V4 jsem zaslal dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém jsem ho požádal, aby Komise zvážila možnost lepšího sdílení informací s nečlenskými státy na západobalkánské trase. Pan předseda mi včera během mimořádného zasedání zemí EU-Turecko osobně potvrdil, že tento požadavek vítá a že Komise urychleně předloží návrhy, které by pomohly západobalkánským státům při zvládání migračního tlaku,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Česká republika společně s dalšími státy Visegrádské skupiny dlouhodobě zdůrazňuje nutnost většího unijního angažmá a pomoci zemím na západobalkánské trase, které jsou vystaveny silnému migračnímu tlaku. Lepší výměna dat souvisejících s migrací je v tomto ohledu zásadní prioritou, mimo jiné proto, že spolupráce s nečlenskými státy EU při západobalkánské migrační trase je předpokladem úspěchu společného evropského řešení migrační krize.

Příkladem takové databáze je systém Eurodac, který shromažďuje otisky prstů žadatelů o azyl, a usnadňuje tak jejich identifikaci a zabraňuje tomu, aby migranti podávali žádost o azyl ve více členských státech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

7:31 NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zv…