Premiér Sobotka požádal předsedu EK o lepší výměnu informací ohledně migrace mezi EU a západobalkánskými zeměmi

08.03.2016 22:20 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka oslovil dopisem předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera s výzvou, aby navrhl opatření, která zlepší výměnu informací v oblasti migrace s nečlenskými státy EU na Balkáně.

Premiér Sobotka požádal předsedu EK o lepší výměnu informací ohledně migrace mezi EU a západobalkánskými zeměmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Cílem iniciativy premiéra Sobotky je, aby západobalkánské státy mohly v odpovídající míře využívat data, včetně příslušných unijních databází, související s identifikací žadatelů o azyl a osob, které byly zadrženy při nezákonném překročení hranice Unie.

Premiér Sobotka tak učinil v rámci podpory společného evropského řešení migrační situace a v návaznosti na únorový summit V4 a diskusi premiérů zemí Visegrádské skupiny s prezidentem Makedonie. Předseda Komise Juncker tento požadavek přivítal a českému premiérovi potvrdil, že v nejbližší době předloží návrhy reflektující tento námět.

„Na základě diskuse na pražském summitu V4 jsem zaslal dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém jsem ho požádal, aby Komise zvážila možnost lepšího sdílení informací s nečlenskými státy na západobalkánské trase. Pan předseda mi včera během mimořádného zasedání zemí EU-Turecko osobně potvrdil, že tento požadavek vítá a že Komise urychleně předloží návrhy, které by pomohly západobalkánským státům při zvládání migračního tlaku,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Česká republika společně s dalšími státy Visegrádské skupiny dlouhodobě zdůrazňuje nutnost většího unijního angažmá a pomoci zemím na západobalkánské trase, které jsou vystaveny silnému migračnímu tlaku. Lepší výměna dat souvisejících s migrací je v tomto ohledu zásadní prioritou, mimo jiné proto, že spolupráce s nečlenskými státy EU při západobalkánské migrační trase je předpokladem úspěchu společného evropského řešení migrační krize.

Příkladem takové databáze je systém Eurodac, který shromažďuje otisky prstů žadatelů o azyl, a usnadňuje tak jejich identifikaci a zabraňuje tomu, aby migranti podávali žádost o azyl ve více členských státech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

10:44 Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

Zlepšení legislativy, rychlejší zápisy do katastru nemovitostí i intenzivnější spolupráci při budová…