Prezident NKÚ navštívil s delegací Senátu Slovensko a Rakousko

20.10.2015 19:12 | Zprávy

Prezident NKÚ Miloslav Kala navštívil spolu se zástupci Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky ve dnech 12. – 15. října Slovensko a Rakousko.

Prezident NKÚ navštívil s delegací Senátu Slovensko a Rakousko
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Senátní delegaci vedl Miloš Vystrčil, předseda výboru. Účelem cesty bylo zejména seznámit se s tím, jak ve vybraných státech funguje kontrola veřejných prostředků, zejména u obcí prováděná nejvyššími kontrolními úřady, jaké nároky jsou kladeny na kontrolované osoby nebo jak obce mohou kontrolní poznatky využívat. Jednání proběhla v souvislosti se snahou o rozšíření kontrolní působnosti NKÚ.

Delegace se na Slovensku setkala s předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu Slovenské republiky, Karolem Mitríkem, s předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Národní rady SR, Igorem Chomou i se zástupci Unie měst SR, Sdružení měst a obcí SR včetně viceprimátorky Bratislavy a dalšími zástupci měst. Hlavními tématy jednání byly poznatky a zkušenosti kontrolorů i starostů a dalších zástupců měst a obcí s kontrolou veřejných financí, tedy i obcí. Tuto kontrolu, na rozdíl od České republiky, může slovenský Nejvyšší kontrolní úřad provádět již od roku 2006.

V Rakousku proběhla jednání a diskuze na rakouském Účetním dvoře s generálním ředitelem odpovědným za kontrolu spolkových zemí a obcí, Viktorem Cyprisem, se zástupci rakouského Svazu měst, se starosty obcí Ried a Retz. Delegaci přijal rovněž předseda rakouské Spolkové rady a Rakousko – české parlamentní skupiny Gottfried Kneifel a velvyslanec ČR v Rakousku, Jan Sechter. Účetní dvůr Rakouska provádí kontrolu obcí již od padesátých let minulého století, nejprve se jednalo o obce nad 20 tisíc obyvatel, v roce 2011 byla jeho kontrolní působnost rozšířena i na obce nad 10 tisíc obyvatel.

Zástupci obcí v obou státech ocenili přístup nejvyšších kontrolních institucí, zejména jejich odbornost a profesionalitu, nezávislost, metodické vedení a možnost konzultací spolu s výstupem, který umožňuje srovnání obcí.

Dalším diskutovaným tématem byly zkušenosti se zveřejňováním smluv a dalších dokumentů obcí v obou zemích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

22:31 HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

Na základě rozhodnutí Generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA došlo od …