Tento týden hlasovali poslanci o směrnici, která dává členským státům za úkol, aby nevidomým, neslyšícím a nedoslýchavým lidem usnadnili přístup k internetovým stránkám a mobilním aplikacím veřejné správy, soudů, policie, nebo státních nemocnic, univerzit a knihoven.
Už dnes existuje celá řada technických řešení, která lidem s postižením pomáhají v přístupu na webové stránky. Mohou to být zvláštní lupy a čtečky pro nevidomé nebo nástroje umožňující ovládání stránek bez myši pro lidi s omezením pohybu. Prvním předpokladem jejich fungování ale je, že dané weby splňují požadavky na přístupnost: K obrázkům musí být příslušná textová popiska, k videím zase titulky a tak podobně.
Zpřístupnit výhody digitalizace všem
V době, kdy se náš život digitalizuje a s ním i veřejné služby, je podle zpravodajky, české poslankyně z liberální skupiny Dity Charanzové, nepřijatelné, aby se po občanech například chtělo, aby podávali daňové přiznání online a přitom formuláře finančního úřadu nebyly přístupné nevidomým.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva