Cílem akcí ve více než 20 městech bylo zviditelnit koncept restorativní justice. Ten se snaží o nápravu situace vzniklé spácháním trestného činu. Do centra pozornosti staví pomoc oběti, zapojení komunity, alternativní tresty a výchovnou práci s pachatelem. Akce na mnoha méístech doplnil výstava Výpovědi osob zasažených trestných činem.
„Restorativní směr se velmi věnuje oběti trestného činu. Akcentuje její potřeby, zájmy a celkově se ji snaží do celého procesu více zapojit. Jejím cílem je, aby oběť cítila, že se může k věci vyjádřit, její hlas je slyšen, a je o ni zájem,“ vysvětlil poradce pro oběti trestného činu PMS Tomáš Kellner.
Napříkald v Mostě se 20. listopadu konala v prostorách Vysoké školy finanční a správní konference s názvem Restorativní přístupy v práci s pachateli na svobodě i ve vězení & význam zapojení obětí a komunity do řešení trestné činnosti, které se zúčastnili studenti místních škol, kolegové z nedaleké věznice Bělušice, sociální pracovníci, ale také široká veřejnost. Dopolední program zahájila vedoucí střediska Most, Marie Jarolímová, která představila činnost PMS. Koordinátorka programu Rozvoj restorativní praxe projektu Křehká šance II Tereza Řeháková představila aktivity projektu na Mostecku a zároveň uvedla doprovodnou výstavu „Výpovědí“. Program zakončil svým poutavým vyprávěním o práci na Specializovaném oddělení pro pachatele násilných trestných činů s poruchou osobnosti vychovatel-terapeut Zdeněk Bořil.
V brněnském kině Scala uvítali pracovníci Probační a mediační služby 21. listopadu návštěvníky z řad široké veřejnosti, studenty Masarykovy univerzity, ale také kolegy z justice. Celodenní konference, na níž přednášeli též specialisté z neziskových organizací, z Vězeňské služby, z řad policie či státních zástupců, se věnovala oborným tématům z práce s pachateli, mladistvými pachateli a specifikům práce s oběťmi.
Hned dvě akce se uskutečnily v Opavě. V úterý 20. listopadu se v místním Obecním domě konalo setkání odborné veřejnosti, na kterém se svými příspěvky vystoupili například Petra Masopust Šachová s přednáškou na téma Využití restorativní justice u závažné trestné činnosti či Petr Zahnaš s poutavým povídáním o smírčích křížích jakožto prostředku restorativní justice ve středověku. Zapojení komunity patří mezi jeden z pilířů restorativní justice.
Ve čtvrtek 22. listopadu zase mohli diváci v rámci Setkání Týmů pro mládež zhlédnout divadelní představení, na kterém soudce a státní zástupci z Okresního soudu v Opavě demonstrovali průběh soudního procesu s mladistvými pachateli. Setkání odborníků na práci s mládeží se vedle kolegů z PMS účastnili především zástupci policie, OSPODu, škol a dalších organizací pracujících s dětmi.
A třeba v Krajské vědecké knihovně v Liberci si návštěvníci mohli 22. listopadu nejen zapůjčit knihy, ale také si prohlédnout si výstavu „Výpovědí“, poslechnout si básně od obětí domácího násilí, zhlédnout hraný rozhovor otce telefonujícího z vězení se svou dcerou nebo se zaposlouchat do kytarového recitálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva