V rámci projektu bude ombudsman zpracovávat výzkumy a doporučení týkající se ochrany práv dětí, lidí s postižením a lidí nacházejících se v zařízeních. Současně bude ombudsman rozpracovávat nové metody své práce k efektivnější ochraně lidských práv.
Dojde např. ke zvýšení počtu návštěv zařízení, kde jsou lidé omezeni na svobodě, při nichž si ombudsman ověřuje, jak zařízení naplňuje jeho doporučení. Vznikne též manuál k provádění těchto návštěv, který se bude zabývat rozsahem návštěvy, jejím zaměřením, a metodou vyhodnocování toho, jak jsou doporučení plněna.
Minimálně dvě doporučení ročně se budou týkat ochrany práv dětí. Tuto oblast trápí řada systémových problémů, které v rámci stávající činnosti dosud nebylo z kapacitních důvodů možné řešit. Jde například o analýzu, kolik dětí z pěstounské péče končí v ústavní péči a proč. Mezi další úkoly patří také zpracovat pro děti srozumitelný materiál o jejich právech a povinnostech při řešení životních situací, do nichž se dostávají.
Výzkumná činnost se zaměří např. na zobrazování lidí s postižením v médiích. Cílem bude seznámit média s tím, jak, jak by měla zobrazovat lidi s postižením tak, abych respektovala jejich důstojnost a neprohlubovaly se existující stereotypy.
V rámci projektu se uskuteční i řada seminářů a workshopů pro pracovníky zařízení, sociální pracovníky, nevládní organizace.
Projekt Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv je realizován v období od 1. 12. 2019 do 31. 12. 2023 jako součástí Programu lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021 prostřednictvím Ministerstva financí ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva